| NoShit a întrebat:

Un roman bun?
Fara prea multa dragoste ca mi se face greata, fara vampiri, fara chestii comerciale, fara science fiction, fara descrieri de drumuri de munte.
Vreau sa simt sentimentul ala de suflet implinit dupa ce citesc o carte buna.
Ce-mi recomandati? Argumentati de ce ar trebui sa citesc cartea respectiva.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai incercat vreo carte scrisa de John Grisham? Scrie niste (hai sa le zic) thriller-e juridice absolut super.
Sau, poti incerca Jeffrey Archer-Povestiri cu final neasteptat.
Argumente? Ce argumente vrei? O carte este facuta sa fie citita. Si, oricat de proasta ar fi, tot afli ceva nou din ea si, uite-asa, iti imbogatesti cultura.

| M25M a răspuns:

Calea Victoriei, Oras Patriarhal- Cezar Petrescu - in ambele vei resimti supliciul psihologico-emotional al personajelor, conditia infecta a oamenilor;
Crima si pedeapsa- F.M. Dostoievski, trairile gandurile, sentimentele unui criminal.
Idiotul- F.M. Dostoievski- societatea privita prin ochii unui epileptic(epilepsia se numea pe atunci idiotenie)

| Morrigan a răspuns:

"codul lui da vinci" de dan brown... actiune cat incape, mister, suspans, rasturnari de situatie... la fel si in "ingeri si demoni" si "simbolul pierdut" de acelasi autor

| NoShit explică (pentru Morrigan):

Am citit "codul lui da vinci" si "simbolul pierdut" si intr-adevar a meritat. dan brown e unul din autorii mei favoriti. inca nu am apucat sa citesc "ingeri si demoni" dar o sa-mi fac timp

| PattyC a răspuns:

Mara un roman scris de Ioan Slavici sper ca o sa iti placa