| sweetmih a întrebat:

URGENT TPU! Va rog dati-mi informatii si carti de pregatire pentru examenul Cambridge b1 PET! DAU FUNDA :*!

1 răspuns:
| Sofia97 a răspuns:

Buna eu am dat examenul PET in clasa a7a si iti pot recomanda niste carti dupa care am lucrat:
-Ready for PET ai carei autori sunt Nick Kenny si Anne Kelly
-si una pe care scrie ca este pentru FCE dar pe mine m-a ajutat(nu este un manual ci o carte doar cu exercitii): FCE use of english2 de Virginia Evans.
La pet din cate imi amintesc au fost 4 parti: reading, listening, grammar si writing. Poti lua examenul cu doua calificative: daca iei intre 60sau70(nu mai tin bine minte) si 84 il iei cu "Pass" daca iei peste 85 il iei cu Pass with merit. Nu este un examen greu asa ca diploma nu este aproape deloc luata in considerare in strainatate dar mai sunt si alte examene dupa PET: FCE si CAE.
Sper ca te-am ajutat. Funda?happy