| kayan a întrebat:

Usain Bolt a batut iar recordul in proba de 100m de la Campionatele Mondiale de atletism de la Berlin. A scos 9.58, cu 11 sutimi mai putin decat fostul record detinut tot de el. Foarte multa lume spune ca e imposibil ca un om sa alerge atat de repede. Intrebarea este: credeti ca se dopeaza?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Omul e absolut fantastic. Nu cred ca se dopeaza. Se fac atatea controale antidopping, incat, doar daca foloseste vreo substanta necunoscuta ar putea sa fie dopat.Cred ca, pur si simplu, oamenii sunt construiti astfel incat sa-si depaseasca mereu limitele.
Cei care spun ca e imposibil ca un om sa alerge atat de repede, sunt probabil cei care nu fac decat imensul efort de a se indopa la McDonald's si care isi folosesc picioarele doar pentru a apasa pe acceleratie/ambreiaj.

6 răspunsuri:
| ing. a răspuns:

Buna kayan.happyAm vazut momentul cand Bolt a batut iar recordul la Berlin.Bineinteles ca este aproape imposibil. Dar daca te antrenezi in acest domeniu, de mult timp si foarte mult cum a facut Bolt si ai in tine dorinta de a fii campion, se poatehappy. Il admir enorm pe Bolt si raspunsul este:Nu, nu se dopeaza. Ei sunt controlati si prinsi daca fac asa ceva.Tot respectul pentru Bolt.happywinking

| alexdop21 a răspuns:

Sau e foarte bine antrenat, nu stiu daca ai urmarit dar eu am vazut ca s-au doborat cateva recorduri la berlin anul asta, acum stii ca toata lumea se perfectioneaza, dar poate e dopata cine stie!

| kayan explică:

Si mie mi se pare un sportiv fenomenal... problema cu sprinterii este ca destui au fost prinsi dopati (cu toate controalele de rigoare) si cred ca de aici vin suspiciunile.

si sunt de acord cu ardnaxur1961, oamenii sunt construiti sa progreseze... plus toate tehnicile noi de antrenament, echipamentele, incaltamintea... toate astea duc la rezultate noi "iesite din comun" big grin

| kiske a răspuns:

Probabil ca da, majoritatea din atletism se dopeaza si nu ma luati cu controale ca doar nu sunt prosti sa ia steroizi inainte cu o zi de competitie, iau inainte cu 6 luni ca sa nu iasa la teste.Cine nu ma crede sa se uite la bigger stronger faster. Oricum nu pot sa bag in mana in foc, nu o sa stie nimeni in afara de el.

| troxanici a răspuns:

Sincer nici nu am auzit de Usain Bolt, dar e posibil sa se dopeze cine stie.
Vom sti dupa testul antidopping nu?

| byanca_4814 a răspuns:

Clar nu este dopat la un asemenea sportiv i se fac controale chiar si lunar in schimb sunt foarte multe substante care nu sunt dopante si le inlocuiesc destul de bine, dar bolt este un adevarat talent si a muncit f mult sa ajunga unde este.