| BreatheRelax a întrebat:

Va rog, cum se face cercul circumscris la un triunghi ascutitunghic?

Răspuns Câştigător
| Michelle13 a răspuns:

Centrul cercului circumscris
Intersecția celor trei mediatoare (perpendiculare pe mijlocul fiecărei laturi) ale triunghiului apoi duci fixind compasul in centrul (intersectia) un cerc in care se include triunghiul(inauntru)

2 răspunsuri:
| PixieTrixie a răspuns:

Faci toate mediatoarele si in punctul in care se intalnesc, adica in punctul de intersectie, pui acum compasului.
Dupa pui creionul intr-unul din capete si faci cercul si o sa vezi ca trece prin fiecare varf al triunghiului. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intersectia medianelor se afla centrul cercului circumscris triunghiului ascutitunghic. happy