| BreatheRelax a întrebat:

Cum se face cercul circumscris la un triunghi obtuzunghic?

Răspuns Câştigător
| just4you a răspuns:

Pai intersectia mediatoarelor va fi in afara triunghiului.Asa ca infigi varful compasului in punctul lor de intersectie si il deschizi pana intr-unul din varfuri, apoi trasezi cerculwinking

3 răspunsuri:
| RoxxuInna a răspuns:

Poi faci cercul si desenezi triunghiul in el
Funda?

| DAC a răspuns:

Într-un triunghi obtuzunghic centrul cercului circumscris se găsește în exteriorul cercului.

| marius228 a răspuns:

Http://wapedia.mobi/ro/Mediatoare - ceva de genul asta, important e ca muchia cercului sa treaca prin toate varfurile triunghiului obtuz si in cazul asta centrul cercului va fi in exteriorul triunghiului. Bafta!