| Dyana_9701 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti si mie jocuri cu carti de joc.(numele jocului si cum se joaca) big grin.MS:X

4 răspunsuri:
| georginika a răspuns:

Paithinking rentz sau wist...

| Stefanaaa a răspuns:

• Pachetelul:Se impart toate cartile la numarul de jucatori.Nu va uitati la cartile voastre[ adica tu nu te uiti la cartile tale] si fiecare ia prima carte [nu oricare] si o pune jos. Cel cu cartea cea mai mare ia toate cartile puse jos.In caz ca sunt doua sau mai multe carti la fel [doar in cazul in care nu exista o carte mai mare ca cele de acelasi numar] se continua runda aceasta. Daca sunt doar doi jucatori si cartile au acelasi numar, fiecare pune jos numarul de carti indicat de cartea de jos. Cea mai mare ia toate cartile de jos.Se scot jokerii la inceput happy. Asul e cea mai mare carte [14].
• Furnicuta:Se fac cartile ca pentru macaua.Se lasa si jokerii.Acestia vor inlocui orice carte.Del a cartea pusa jos se porneste.Si se pun carti in ordine crescatoare sau descrescatoare.Cine ramane primul cu o singura carte spune `Furnicu invata cartile`. Si celalalt\ceilalti trebuie sa invete toate cartile cu care au ramas in mana. Puteti juca pe provocari/porunci.
• Popa Prostu.Se fac cartile ca pentru poker.Se lasa un joker [doar unul, cel colorat]. Fiecare ia 4 sau 5 carti [cum vrei] si trebuie sa faci pereche. Daca ai jokerul, trebuie sa il dai repede. Pui jos cate o carte care nu`ti trebuie si o iei pe cea pe care ti`o da celalat jucator.Cand faci pereche pui cartile jos.Atunci jocul s`a terminat.Trebuie sa fii atenta sa vezi cine pune cartile jos pentru ca dupa ce a pus el, trebuie sa pui si tu. Daca nu esti rapida si le pui jos ultima, esti Popa Prostu.

| BOGDAN a răspuns:

Stiu doar blackjack tabinet si razboi laughing

| ioana147 a răspuns:

Poti sa cauti pe net, gasesti multe jocuri oh go on.