| ღДℓἷʂմƙᾄღ a întrebat:

Buna happy Sunt noua pe TPU. Cum imi pot creste punctele? imi scrie 0 puncte ( 0 in ultimele 7 zile )

Răspuns Câştigător
| Ðσℓℓɴιηנα a răspuns:

Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.
pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:
primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.
Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici.---
Sursa : http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Tot ce trebuie să știi despre TPU găsești aici:
- http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
- http://ro.wikipedia.org/wiki/TPU.ro
- http://www.facebook.com/PrieteniiTPU
- http://www.TPU.ro/blog/
- http://www.adevarul.ro/......74501.html
Succes.

| hideaway a răspuns:

Punctele le câştigi, dacă cineva îţi votează răspunsurile "folositor" sau " inteligent".
Punctele se mai obţin prin "Funde" (Răspunsuri Câştigătoare). De exemplu: Eu ţi-am dat ţie funda, şi ai primit 100 de puncte.
Înţelegi? Funda valorează puncte.

Site-ul TPU.ro are sloganul acesta: " Nu contează cantitatea, ci calitatea."
Cu cât răspunsul tău e mai "folositor", "inteligent" sau "amuzant",
vei primi mai multe voturi pozitive.
Dacă postezi un răspuns care este aprobat, primeşti automat 50 de puncte şi pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
Puncte se mai oferă şi aşa:
Primul răspuns = 50 puncte
Al doilea răspuns= 40 puncte
Al treilea răspuns=30 puncte
Al patrulea răspuns= 20 puncte
Al cincilea răspuns= 10 puncte

| Ana94 a răspuns:

În primul rând bine ai venit pe TPU happy
Aşa,referitor la întrebarea ta, primeşti puncte pentru răspunsurile tale, nu primeşti niciun punct pentru întrebări. Dacă altcineva îţi votează răspunsurile cu "folositor" şi "inteligent" primeşti câte un punct pentru fiecare vot deoarece ceilalţi ţi-au considerat răspunsul ca fiind bun.Nu primeşti niciun punct dacă răspunsul tău primeşte voturi de "nefolositor" sau "stupid" deoarece ceilalţi membrii au considerat că răspunsul nu e bun.Nu primeşti puncte nici pentru voturile de "amuzant" deoarece ei consideră că eşti mai de folos pe site dacă ai voturi de "folositor" şi "inteligent" decât de "amuzant".La "amuzant" poate că ai spus o glumă bună, dar nu înseamnă neapărat că răspunsul e bun.

Pentru fiecare răspuns pe care-l postezi şi este aprobat primeşti 50 de puncte. Dacă cineva va declara un răspuns de-al tău câştigător (adică primeşti funda aia portocalie) primeşti 100 de puncte.Acordarea acestei fundiţe este un mod de a-i spune "mulţumesc" celui care consideri tu că te-a ajutat cel mai mult cu răspunsul lui.De aceea,când primeşti fundiţă ia-o ca pe o mulţumire din partea celui pe care l-ai ajutat, cel care ţi-a dat fundiţa.

De asemenea, ţi se dau puncte şi pentru rapiditatea cu care răspunzi la o întrebare: primeşti 50 de puncte dacă răspunzi prima, 40 dacă răspunzi a doua, 30 dacă răspunzi a treia, 20 dacă răspunzi a patra şi 10 dacă răspunzi a cincea.

Din ce am observat eu clasamentul TPU se actualizează a doua zi (la mine aşa a fost), deci intră mâine să vezi dacă a fost actualizat clasamentul, dacă ai început deja să acumulezi primele tale puncte pe TPU happy

Înc-o dată îţi urez bun venit pe TPU şi te aşteptăm cu cât mai multe răspunsuri bune happy