| Burghelea_Lacra_1971 a întrebat:

Sunt noua pe TPU, si nu prea stiu sa folosesc siteul. Vreau sa stiu ce este cu funditele? Cum le dai si cum le primesti? Si ce sunt cu punctele acelea? Asi vrea mai multe expicatii despre site. Cele mai explicite vor primi funde ( daca voi invata sa trimit )

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Lacra si bun venit pe site alaturi de noihappy fii activa pe site si raspunde la cat mai multe intrebari, poti pune si tu intrebari, daca raspunsurile tale sunt de buna calitate si sunt aprobate de catre admini, atunci primesti punctaj.
Funda se da raspunsului castigator, e o rasplata si un "Multumesc" pentru ajutorul acordat+ funda valoreaza 100 de puncte, funda se da, dar si se primeste, datorita acestor funde primesti punctaj si ocupi un loc fruntas in clasament...in momentul in care tu ai pus o intrebare pe site, astepti raspunsuri, in dreptul fiecarui raspuns apare o fundita, cand crezi ca ai gasit raspunsul multumitor, poti declara castigator acel raspuns, dand click pe acea fundita, odata declarat castigator, numai poti da altcuiva o alta fundita, la restul raspunsurilor le poti da vot, sub fiecare raspuns exista optiune Evalueaza, dai click si iti apar niste casute cu voturi..folositor, inteligent etc.tu bifezi ce casute vrei tu in functie de calitatea raspunsului respectiv, apoi dai click pe celalalt Evalueaza pentru a fi inregistrate voturilehappy
O zi minunata sa aihappy
O seara bunahappy

| Burghelea_Lacra_1971 explică (pentru caramela):

Multumesc! Chiar mi-ai fot de ajutor. Ai dat cel mai explicit raspunswinking

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste raspunsurile la INTREBARI FRECVENTE si te lamuresti aproape cu toata activitatea de pe TPU. Numai bine!

| CautNume a răspuns:

Atunci cand la o intrebare de a ta alegi raspunsul castigator, cel mai bun.Un fel de "multumesc".
Langa fiecare raspuns ai o funda gri.Dai click pe ea si ai ales raspunsul.NU trebuie sa ai funde ca sa poti da si NU trebuie sa dai funde ca sa poti primi. Funda inseamna si 100 de puncte.Multi cred ca daca ai multe funde devii Expert TPU, dar nu este asa.

"Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte."
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| CautNume a răspuns:

Sa-ti pui poza de profil- Intri la "Editare profil": (chenarul portocaliu din stanga) si dai la "Rasfoire" (la "Selecteaza imagine profil") si dupa ce ai ales o poza dai la "Salveaza profilul".
Mai multe despre TPU http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Trebuie sa astepti 1-2 zile pentru ca poza trebuie aprobata de un administrator.

Cum cauti persoane pe TPU- Http://www.tpu.ro/useri (sau dai sus la "Comunitate" langa "Discuta live!")
In dreapta, putin mai jos (deasupra la "Utilizatori suspendati")ai "Cauta". Acolo scrii numele de utilizator de pe site.
Sau intri pe google (http://www.google.ro/) si scrii "TPU profil..."si in loc de "..." numele de utilizator.

La profilul tau scrie, intr-un chenar, "Rank". Acel numar ce iti apare acolo este locul tau.Pentru a urca in clasament ai nevoie de puncte.

Exista:Juniori, Seniori, Expert TPU si Userul anului.
http://www.tpu.ro/useri (uite cine e expert etc...)
Ca sa ajungi expert TPU nu trebuie sa ai un numar exact de funde de raspunsuri etc...Trebuie sa dai raspunsuri cat mai folositoare si inteligente care sa ajute cat mai mult.
Sunt cateva conditii obligatorii (sunt si exceptii):
sa ai minim 500 raspunsuri
sa ai minim 10% raspunsuri castigatoare adica un raspuns din 10 sa fie castigator
Succes!
Mai multe http://www.tpu.ro/blog/?p=601,

| Lightning1997 a răspuns:

Afli tot ce trebuie sa stii despre TPU citind regulamentul, intri la ''Intrebari Frecvente'' sus, in dreapta paginii.

| MrAngelus a răspuns:

Toti Pentru Unu este locul unde oferi ajutor semenilor tai raspunzand la intrebarile acestora. Pe TPU impartasesti celorlalti cunostintele si experienta ta, ajutandu-i pe cei care au nevoie de raspunsuri la intrebari diverse. La randul tau, cand ai nevoie de un raspuns la o anumita intrebare importanta pentru tine, pe TPU vei primi ajutor prin raspunsurile celorlalti.
Suntem pe TPU pentru a da si a primi sfaturi bune, pentru a fi toti pentru unu si unu pentru toti.

Cand pui o intrebare si scrii in ea ca dai funda atragi foarte multa lume deoarece sunt multi disperati care o vor pentru ca aceasta funda le da puncte si astfel ii urca in topul utilizatorilor. Ei nu inteleg ca sunt aici sa ajute lumea, nu sa fie printre cei mai buni.

"Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)"

Cum dai funda? In dreapta fiecarui raspuns ai o funda portocalie sub care scrie "Declara raspunsul castigator". Dai click pe ea, dupa care raspunzi cu ok la intrebarea "Esti sigur ca vrei sa alegi raspunsul ca fiind castigator?".

Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".

Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.

Mai multe detalii aici: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns:

Buna! SI iti urez BUN VENIT!

Mai intai ce sunt funditele. Ele sunt cand cineva vrea sa ti le dea, ai raspuns correct, frumos si ordonat. O fundita are 100 puncte.

De exemplu tu la aceasta intrebare trebuie sa oferi si tu o fundita. Vezi la fiecare raspuns o funda gri-alba? Apesi pe ea si apare: Vrei sa acorzi aceasta funda? apesi pe "da" si gata iai acordat-o. Dar atentie acordo numai la cine iti raspunde cel mai correct si care crezi tu ca este mai folositor.
Uite cateva informatii:

Ce este TPU?
Toti Pentru Unu este locul unde oferi ajutor semenilor tai raspunzand la intrebarile acestora. Pe TPU impartasesti celorlalti cunostintele si experienta ta, ajutandu-i pe cei care au nevoie de raspunsuri la intrebari diverse. La randul tau, cand ai nevoie de un raspuns la o anumita intrebare importanta pentru tine, pe TPU vei primi ajutor prin raspunsurile celorlalti.
Suntem pe TPU pentru a da si a primi sfaturi bune, pentru a fi toti pentru unu si unu pentru toti.
Cum devin membru TPU?
E simplu! Trebuie doar sa iti faci un cont de utilizator. Pentru a crea un nou cont de utilizator, dai click pe
"Nu am cont", situat in stanga primei pagini, in sectiunea "Contul Tau".

Apoi nu ramane decat sa iti alegi un nume de utilizator (care va fi afisat pe site) si sa introduci adresa ta de e-mail si parola dorita.

Felicitari! Acum faci parte din comunitatea TPU!
Cum imi pot modifica datele contului?

Pasul urmator este optional - iti poti edita profilul, completand campurile afisate si selectand o imagine din calculatorul tau. (Aceasta operatiune o poti face oricand doresti, fiind necesar sa te loghezi si sa dai click pe "Editeaza profil").

Daca doresti sa iti editezi datele de logare (adica sa modifici adresa de e-mail sau parola), acceseaza sectiunea "editeaza datele de logare". Dupa ce faci modificari in aceasta pagina, va trebui sa te loghezi din nou, cu datele de logare nou introduse.
Cum caut o intrebare pe TPU?
Pentru a gasi o intrebare pe site este suficient sa introduci cateva cuvinte cheie relevante in casuta din dreapta paginii numita "Cauta".

Daca nu gasesti ceea ce te intereseaza, poti cauta din nou, introducand alte cuvinte cheie.
Totodata, daca te intereseaza un domeniu anume, poti citi toate intrebarile din categoria relevanta. Lista categoriilor este disponibila atat in stanga fiecarei pagini, in chenarul bleu, cat si aici.

Daca nu gasesti ceea ce te intereseaza in postarile deja existente pe site, posteaza tu insuti intrebarea.
Cum pun o intrebare pe TPU?
Daca ai o intrebare de pus, o poti face accesand butonul verde din imagine printr-un click.

Acum formuleaza intrebarea, incadreaz-o intr-o categorie si apasa pe "trimite intrebarea". Voila!
Daca esti logat in contul tau, intrebarea va aparea pe site. Daca nu esti logat, ti se va cere sa te loghezi in contul tau. Daca nu ai cont pe TPU.ro, iti vei putea crea unul in doar cateva clipe, iar intrebarea va fi atribuita contului tau.
De ce nu pot pune mai mult de doua intrebari, una dupa alta?
Pe TPU.ro consideram ca problemele tuturor membrilor comunitatii noastre sunt importante si ca toti membrii trebuie sa aiba posibilitatea de a-si face intrebarea cunoscuta, pentru a putea primi raspunsuri. Astfel, pentru a permite ca pe prima pagina a portalului TPU.ro sa fie vizibile intrebarile cat mai multor utilizatori, niciunul dintre membri nu poate posta mai mult de doua intrebari intr-un interval de cinci ore.
Daca un utilizator doreste sa puna mai mult de doua intrebari pe TPU.ro, acesta poate reveni pe site dupa cinci ore.
Am postat o intrebare, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?
Daca intrebarea pe care tocmai ai trimis-o nu a aparut inca pe site, nu-ti face griji, aceasta va fi vizibila pe site in cateva momente, adica atunci cand pagina va fi reactualizata.
Intrebarile postate de utilizatorii noi si cele postate anonim vor fi temporar vizibile pe site numai autorilor lor si utilizatorilor logati. Cu alte cuvinte, anumite postari nu vor putea fi vizualizate de catre vizitatorii nelogati ai site-ului.
Acestea vor deveni vizibile pentru toata lumea dupa ce vor fi vizualizate de minimum 20 de utilizatori logati, fara a fi raportata de catre acestia.
Daca intrebarea cumuleaza minimum doua raportari, ea va fi respinsa de pe site si va ajunge in atentia administratorului site-ului.
Cum sterg o intrebare pe TPU?
Poti face acest lucru din contul tau de utilizator, sectiunea 'Intrebarile mele'. In fiecare zi poti sterge maxim 10 intrebari si vei primi un e-mail pentru confirmarea actiunii. Aceste limitari reprezinta masuri de securitate impotriva stergerilor accidentale sau accesului altor persoane in cont.

Intrebarile care nu au raspunsuri sunt sterse complet de pe site, in vreme ce intrebarile care au raspunsuri sunt anonimizate (nu mai sunt alocate respectivului utilizator), din motive de echitate (alti utilizatori TPU au depus efort sa raspunda).
Cum imi pot modifica o intrebare sau un raspuns?
Pentru a putea modica o intrebare sau un raspuns, trebuie sa ai deja 10 postate. Ele nu se mai pot edita dupa o zi pentru a mentine consistenta site-ului.
Cum imi pot asigura securitatea contului?
Recomandarea TPU este sa nu ai o parola foarte foarte usor de ghicit. Aceasta este modalitatea cea mai simpla de a sparge un cont. Celor care se afla in aceasta situatie li se atrage deja atentia in conturile lor si nu mai sunt lasati sa posteze pana nu si-o schimba.
Pot primi mesaje private?
In profilul utilizatorului (Editare profil – partea de jos a paginii) ai posibilitatea de a-i limita pe cei care iti pot trimite mesaje private, cu variantele: toti utilizatorii, doar prietenii de pe TPU sau nimeni.
Cum pot accepta prieteni?
In profilul utilizatorului (Editare profil – partea de jos a paginii) ai modalitatile in care poti accepta prieteni: automat (auto-add), manual sau ii poti refuza pe toti cei care doresc sa te adauge.
Cum raspund la o intrebare pe TPU?

Pentru a raspunde unei intrebari puse de un alt membru al TPU este suficient sa dai click pe butonul portocaliu "Raspunde!" din dreptul intrebarii respective. In cazul in care intrebarea respectiva inca nu a primit niciun raspuns, butonul va afisa textul "Raspunde primul!", pe fundal rosu.

Daca nu esti logat, ti se va cere sa te loghezi sau sa optezi pentru crearea unui cont pe TPU.ro, iar raspunsul tau va fi atribuit acelui cont. Dupa aceasta, formuleaza raspunsul si da click pe "Raspunde".
Am postat un raspuns, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?
Ca si in cazul intrebarilor, postarile care apartin utilizatorilor noi vor fi temporar vizibile pe site doar autorilor lor si utilizatorilor care sunt logati. Dupa ce vor fi vizualizate de minimum 20 de utilizatori logati fara a fi raportate, respectivele postari vor fi vizibile pentru toata lumea.
Cum votez un raspuns?
Pentru a vota un raspuns este suficient sa dai click pe una (sau mai multe) dintre casutele care corespund calificativului dorit, situate sub raspunsul respectiv, apoi click pe bifa din dreapta. Votul tau va fi inregistrat imediat, iar pe site va fi afisat intr-un interval de 15 minute. Nu iti poti vota propriile postari si nici nu poti vota acelasi raspuns de doua ori.
Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy
Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Prin "intrebari neconforme" ne referim la:
intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc).
intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc),
intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta...". Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici )
intrebarile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria
Prin "raspunsuri neconforme" ne referim la:
postari triviale sau care nu ofera informatie relevanta celui care intreaba (de exemplu, raspunsuri incomplete sau ca "nu stiu");
postari injurioase sau care au continut obscen;
postari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
postari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
postari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc);
postari care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse;
Postari care constituie forme de spam sau promovare neautorizata si abuziva (includem aici si postarile de tipul ""dati-mi un vot aici");
raspunsurile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria
etc

Postarile de aceasta natura vor fi respinse de noi, insa, daca membrii comunitatii TPU le vad inaintea noastra, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunostinta. Mai multe raportari ale aceleiasi postari vor duce la respingerea automata a postarii respective.
In ce conditii raportarile pot duce la respingerea unei postari?
Daca postarea (intrebare sau raspuns) este in stadiul in care este vizibila numai pentru cei logati, este necesar ca un singur utilizator cu minimum 5.000* de puncte sa o raporteze si ea va fi respinsa. De asemenea, daca postarea este raportata de mai multi utilizatori ale caror punctaje cumulate insumeaza 5.000 de puncte, ea va fi respinsa.
Daca postarea este in stadiul in care este vizibila pentru toata lumea (atat utilizatori logati, cat si nelogati), este necesar ca cel putin doi utilizatori (care sa aiba fiecare minimum 5.000 de puncte) sa o raporteze pentru ca postarea sa fie respinsa de pe site. De asemenea, daca mai multi utilizatori care au punctaje cumulate de 10.000 de puncte raporteaza acea postare, ea va fi respinsa.

*cele 5000 de puncte sunt echivalentul a 100 de raspunsuri postate pe site.
Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive?
Toate postarile respinse in urma raportarilor sunt verificate de noi. Mai mult, noi vom re-aproba pe site tot ce a fost respins fara sa fie cazul si fiecare raportare abuziva va fi contorizata. Celor care insumeaza 10 raportari abuzive li se va revoca dreptul de a raporta.
Cine poate raporta un enunt?
Orice utilizator logat in contul sau poate raporta atat intrebari cat si raspunsuri. Totusi, dupa cum spuneam si mai sus, cei care abuzeaza de dreptul de a raporta il vor pierde.
Pot sa intreb sau sa raspund anonim?
Nu se pot posta intrebari sau raspunsuri anonime.
De ce sa imi fac cont pe TPU?
In primul rand, a avea un cont pe TPU te califica drept membru autorizat al comunitatii Toti Pentru Unu. Asumandu-ti identitatea aceasta, poti comunica mai eficient cu ceilalti membri, le poti permite sa te cunoasca ceva mai bine. Totodata, daca esti activ pe site, vei putea acumula puncte.
Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.
pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:
primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.
Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici.
Cum pot contacta un utilizator Toti Pentru Unu in privat?
Trimite-i un mesaj!
Consideram ca membrii comunitatii TPU.ro trebuie sa poata conversa si in particular. De aceea, am creat un sistem de mesagerie interna prin care utilizatorii sa isi poata trimite mesaje private.

Cum functioneaza?
Pentru a trimite un mesaj unui utilizator trebuie sa accesezi pagina lui de profil.
In cadrul paginii de profil, in partea stanga, sub poza, se afla un buton "Trimite Mesaj", pe care trebuie sa faci click!

Atunci cand la o intrebare de a ta alegi raspunsul castigator, cel mai bun.Un fel de "multumesc".
Langa fiecare raspuns ai o funda gri.Dai click pe ea si ai ales raspunsul.NU trebuie sa ai funde ca sa poti da si NU trebuie sa dai funde ca sa poti primi. Funda inseamna si 100 de puncte.Multi cred ca daca ai multe funde devii Expert TPU, dar nu este asa.

"Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte."

Site-ul TPU (Toți Pentru Unu) este o rețea de socializare, o platformă online de întrebări și răspunsuri, lansată în noiembrie 2008. În prezent deține un loc de frunte în rândul unor astfel de pagini web.[1]
Utilizatorii își oferă reciproc soluții la problemele cu care se confruntă, împărtășind între ei cunoștințele și experiența proprie. Astfel, în august 2011, utilizatorii TPU.ro, în număr de peste 230.000, au generat aproape 970.000 de întrebări și 4, 8 milioane de răspunsuri, timpul mediu de răspuns pentru o întrebare fiind de circa 15 minute.[2]