| MissADEEL a întrebat:

Ce părere aveți, este etic/moral/corect/cinstit să te informezi înainte de a răspunde unei întrebări pe TPU?
Vreau să spun că vezi o întrebare căreia, inițial, nu îi știi răspunsul, dar îl afli imediat după ce cauți pe internet/citești dintr-o carte/întrebi pe cineva.
Considerați că se trișează procedând astfel?

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Raspund doar atunci cand am habar cat de cat despre problema si ulterior adaug si un link acolo unde este cazul.
Daca nu ma pricep, nu raspund.
Dar nociodata nu am copiat un raspuns fara sa nu dezvalui sursa.
O zi buna happy

| RAY a răspuns:

Eu raspund in urma a ceea ce invat, cunosc, daca nu stiu ceva nu raspund sau macar incerc, pai nu e trisare daca ajuti omul, dar daca joci trivia si cauti pe net e trisare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este "etic/moral/corect/cinstit să te INFORMEZI înainte de a răspunde unei întrebări"!
Evident, este normal/bine să te informezi pentru a fi sigur/ă că ceea ce doreşti să răspunzi este CORECT şi nu să debitezi diverse "prostioare" ( cum văd multe pe TPU )!

Dar, dacă reproduci ( dai copy & paste ) la un pasaj/articol de pe un site ( ori dintr-o carte, etc. ), atunci ai OBLIGAŢIA să indici SURSA de copy & paste!

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu ai ce de să trișezi. Atâta timp cât ajuți nu văd de ce l-ar interesa pe cel care a pus întrebare de unde cunoști răspunsul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Bibliografia trebuie postata si ea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dai un raspuns cand STII despre ce vorba! Dar e corect sa postezi un link pentru a arata de unde te informezi!

| R0R0 a răspuns:

Multe dintre intrebarile de pe site si-ar putea gasi rezolvarea/raspunsul la o cautare pe net.
Consider ca daca stii sa raspunzi la o intrebare, o faci. Altfel, nu te bagi.

| LostInPark a răspuns:

E si nu prea e.Dar oricum, cand te informezi la orice raspuns, tu fiind varza, se cam cunoaste.
Ramane imaginea pe care ti-o creezi si tii din rasputeri la ea.N-am vazut pe nimeni sa dea inapoi de la o confruntare si sa-si lase contul la mila altora.
Daca nu stii raspunsul, ramai pe bara, n-ai nimic de pierdut.Il lasi pe altul sa raspunda.Bine, asta s-ar fi intamplat pe un site, unde administratorii cauta experti in diferite domenii, acolo inscrierea facandu-se cu teste, diplome, acte.

Este, na, e corect, oricum ne si intalnim in privat life, si atunci rad constant ca un pepene la o ceapa degerata.
Mai e alta chestie, intalnirile online.Ii mirosi conturile, vezi ca se descurca duduia bine la matematica, chimie, fizica, iar instinctul tau de supravietuire, perpetuarea speciei imediat ti-a dat impulsul: "ba boule, din asta-i bine sa-ti iasa copiii!"
Multe relatii pornesc din virtual si avem instincte care nu prea corespund cu tehnologia pentru ca prima impresie conteaza mereu.
In plus de asta, vorbind strict de raspunsuri, iti dai seama ca se altereaza ca la telefonul fara fir.Pleaca solzii de peste cartilaginosi dintr-o sursa si ajung saracii sa fie imbracati in blana.
Bine, acum eu va intreb mirat cu ochii in tavan, voi de ce raspundeti pe TPU? tongue

| MissADEEL explică (pentru LostInPark):

Eu în ultimul timp folosesc TPU în mod terapeutic. Fac ce îmi place ca să uit ce se întâmplă în viața mea și nu îmi place. Mă eschivez frumușel de problemele mele afișându-mă ca salvatoare pentru problemele altora.
De aceea răspund.
Am pus întrebarea pentru că mi s-a întâmplat să cunosc relativ răspunsul și am google-it ca să mă asigur că nu spun prostii, dar și ca să pot adăuga detalii. Alteori mi se părea interesantă întrebarea și mi-am zis în capul meu „da' chiar, cum stă treaba de fapt? Ia să vedem.".

| Kaℓi a răspuns (pentru MissADEEL):

Cred ca este ok sa te documentezi daca vrei sa-i raspunzi cuiva. Chiar mai cinstit decat sa pui aici o intrebare la care ai gasi raspunsul printr-o simpla cautare de Google. La intrebarile astea eu nu prea raspund... adica de ce sa caut eu pentru ca lor le e lene? happy
In schimb s-a intamplat sa caut in carti, din biblioteca mea, pentru un raspuns pe care Google nu l-a stiut. Mai rar, ce e drept.
In general, raspund acolo unde am o parere, nu unde raspunsul e evident si relativ usor de gasit. Pentru alea, sunt oameni antrenati special, aici pe TPU.
Si inca ceva, mi-a placut primul paragraf din raspunsul tau, m-am regasit in mare parte in el happy