| anonim_4396 a întrebat:

Cum devii expert TPU? Cam cate puncte iti trebuie?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare, ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărî, când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt.
Citeşte şi aceste postări, plus comentariile: http://www.TPU.ro/blog/?p=2388 , http://www.TPU.ro/blog/?p=601 , http://www.TPU.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes.

2 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

Devi expert dacă dai răspunsuri care să-i ajute cu adevărat pe membrii site-ului. Nu-ţi trebuie multe puncte. Doar 500 de răspunsuri (dar corecte). Desigur, poţi să ai şi mai multe răspunsuri.
Dar degeaba ai răspunsuri fără număr dacă nu ajută pe nimeni.

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu conteaza atat de mult punctele si fundele, din punctul meu de vedere. Trebuie sa ai 500 de raspunsi si minim 50 de raspunsuri castigatoare ( nu-mi mai aduc sigur aminte ca am citit demult reguliile site-ului ). Trebuie sa ai multe voturi de "folositor si inteligent"si cand vor vedea admini ca meriti aceasta functie ti-o vor da! Iti sugerez sa citesti regulile site-ului "Intrebari frecvente".
O zi minunata sa ai!