ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a întrebat:

Daca tot a inceput site-ul sa se miste (de aseara, n-au mai fost "probleme tehnice"), propun adminilor infiintarea unei noi categorii: Religie/Crestinism.
Nu credeti ca e absolut necesara in conditiile in care apar zeci de intrebari pe tema asta la Stiinta/Filosofie, unde chiar n-au ce cauta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect de acord. Din moment ce sint atit de multe postari pe teme religioase, ar fi normal sa se infiinteze si o categorie de religie.
Petruclaudiu78, nu spui totusi ce ai impotriva infiintarii unei rubrici pe teme religioase. Corecteaza-ma daca gresesc, dar pina si in scoli exista ora de religie, religia nefiind abordata ocazional in ora de filozofie.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De acord. Ca să fie mai multă ordine şi linişte pe site (s-ar evita multe discuţii în contradictoriu).
Fiind atât de multe întrebări pe teme religioase la Ştiinţă/Filosofie (peste 50%), consider, că ar trebui să se înfiinţeze o categorie separată, destinată exclusiv întrebărilor de acest gen.

| Karinakari99 a răspuns:

Da, e o idee grozavă.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

Ma gandeam pur si simplu sa le dam posibilitatea celor care se roaga lui dumnezeu si inainte de a se duce la baie dimineata sa aiba un loc de joaca, numai al lor, sa nu polueze si, mai ales, sa nu fie poluati.
Pentru ca, acum, la S/F, e o mare inflatie de moralisti crestinopati care nu fac altceva decat (conform preceptelor crestine, evident) sa incinga spiritele manifestandu-si bigotismul. O categorie speciala ar fi benefica pentru ei. Si pentru noi, toti ceilalti.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

@petruclaudiu78: Imi pare rau, dar e prea tarziu: deja stiu sa citesc. Intru frecvent doar la cateva categorii, la care sper sa gasesc intrebari macar logice daca nu si inteligente. De exemplu, nu intru niciodata la categoria Tehnologie, pentru ca nu ma pricep si n-are sens sa pierd timpul. Iti dai seama ca eu si altii ca mine n-am mai intra la categoria Religie, stiind foarte bine ca nu suntem interesati de manifestarile bigote.
Deci, nu vad de ce trebuie sa suport tot felul de clisee la o categorie la care acestea nu au ce cauta.
Vad ca nu mi-ai citit raspunsurile cu prea mare atentie. Pe mine nu ma deranjeaza niciun fel de religie; ma deranjeaza doar manifestarile bigotismului si ale extremismului religios.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

@petruclaudiu78: De ce as scrie dumnezeu cu majuscula, atata timp cat este un substantiv comun si nu propriu. Se foloseste articulat (dumnezeuL), ceea ce, la substantivele proprii, nu exista. Dupa teoria ta, ar trebui sa scriu si "drac" tot cu majuscula, nu?

| Alyra a răspuns:

Ar fi o idee destul de bună, dar tot cred că s-ar pune întrebări despre creştinism la categoria ''Ştiinţă şi filozofie''.
De exemplu o întrebare de-a mea''Cum a apărut Dumnezeu''. Citeşte toate cărţile din lume şi tot nu găseşti răspunsul la întrebarea asta. Nu poţi decât să te gândeşti...să filozofezi până îmbătrâneşti. laughing
Să zicem că categoria Religie/Creştinism este...70% necesară.

| Dennys1521 a răspuns:

Religie/cretinismlaughing
sau rezolvat pe naiba
azi primi la orele pranzului mai mereu "TPU are momentan probleme tehnice"

| Gizăz a răspuns:

@petruclaudiu78: Nu știu dacă o să mai vezi asta pentru că postez destul de târziu văzând linkul spre aici de pe blog.
Te cerți degeaba. E o problemă de percepție. Ea a zis că nu are nimic cu nicio religie pentru că în concepția ei chiar nu are! Ea pur și simplu nu vede nimic ofensator și/sau agresiv în citatul dat de tine. Atâta tot! Are o problemă destul de mare în a distinge ce e OK de ce nu.

| petruclaudiu78 a răspuns:

@ardanaxur1961, eu propun altceva. Cei ca tine, care nu suporta intrebarile despre religie si crestinism, sa nu le citeasca, la orice categorie ar fi postate. Asa poate nu ar simti nevoia sa posteze si raspunsuri, in care sa isi arate inteligenta sclipitoare si dispretul fata de cei ce cred, asa cum am vazut ca faci tu (nu de putine ori).
Oricum, tu (ca profesoara, cu pretentii de intelectual, presupun) ar trebui sa stii ca exista ramuri ale stiintei care studiaza religiile (inclusiv crestinismul). De asemenea, ar trebui sa stii ca fiecare religie are in spate si un sistem filosofic.
Se pare ca nu stii insa, altfel nu ai afirma, cu atata certitudine, ca intrebarile legate de religie si crestinism nu au ce cauta la Stiinta/Filosofie.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Ideea e sa nu deschizi intrebarile legate de religie, nu are legatura faptul ca stii sa citesti sau nu. Treci pur si simplu peste ele, in cautarea intrebarilor logice si inteligente (dupa modul cum ai pus problema, inteleg ca pe S/F sunt doua tipuri de intrebari: din sfera religiei, pe de o parte si cele logice si inteligente, pe cealalta parte).
Ai dreptate, nu citesc niciodata cu atentie raspunsurile tale la astfel de intrebari, din motivul pe care l-am mentionat deja la primul raspuns.
Totusi, ca sa nu ma chinui prea mult sa dau copy/paste din toate raspunsurile tale, te rog sa recitesti prima ta explicatie postata la aceasta intrebare:
"Ma gandeam pur si simplu sa le dam posibilitatea celor care se roaga lui dumnezeu si inainte de a se duce la baie dimineata sa aiba un loc de joaca, numai al lor, sa nu polueze si, mai ales, sa nu fie poluati.
Pentru ca, acum, la S/F, e o mare inflatie de moralisti crestinopati care nu fac altceva decat (conform preceptelor crestine, evident) sa incinga spiritele manifestandu-si bigotismul. O categorie speciala ar fi benefica pentru ei. Si pentru noi, toti ceilalti." [In limba romana, Dumnezeu se scrie cu litera mare, atat de catre credinciosi, cat si de catre atei. Asta ca fapt divers, fara legatura cu subiectul.]
Dupa aceea, citeste din urmatoarea ta explicatie:
"Pe mine nu ma deranjeaza niciun fel de religie".

| petruclaudiu78 a răspuns:

@ArcaLuiNoesaScufundat, nu am spus ca sunt impotriva (de parca ar si conta opiniile noastre) infiintarii unei categorii speciale pentru intrebari pe teme religioase (desi nu vad cu adevarat utilitatea, in afara faptului ca nu ar mai deranja ochii sensibili ai unora). Eu m-am referit doar la faptul ca argumentul care fost adus in sustinerea acestei propuneri nu e corect.

| petruclaudiu78 a răspuns:

@ardnaxur1961, eu nu vin cu teorii proprii cand vine vorba de limba romana.
Pune mana pe un dictionar explicativ al limbii romane si citeste in ce conditii poti sa scrii "dumnezeu" si nu "Dumnezeu". Dupa aceea, citeste textul tau si vezi daca e scris corect sau nu.
Teoria ta, in schimb, este o aberatie. "Dunarea", "Parisul" etc sunt articulate sau nearticulate? Sunt substantive proprii sau substantive comune?
P.S. Nu se se scrie "drac" cu litera mare, dar se scrie "Satana" (cu litera mare, deci).

| petruclaudiu78 a răspuns:

@Gizăz, sa zicem ca problemele de perceptie sunt scuzabile, pana la un punct, pentru ca ni se intampla tuturor (in cazul de fata, cred ca acel punct a fost depasit cu mult, dar e desigur o parere subiectiva).
Mai interesant e faptul ca @ardnaxur1961, dupa ce scrie:

"Iti dai seama ca eu si altii ca mine n-am mai intra la categoria Religie, stiind foarte bine ca nu suntem interesati de manifestarile bigote." - una din explicatiile postate la intrebarea aceasta;
"Militez si eu de ceva timp pentru infiintarea categoriei Religie. Nu ca nu se vor mai isca alte conflicte, atat timp cat unele intrebari care s-ar incadra la Religie sunt strict jigniri la adresa celor care au alta religie decat cea ortodoxa sau, pur si simplu, majori si vaccinati fiind, au ales sa fie atei sau agnostici. Dar, macar stiind ca nu ma intereseaza sfintii zilei, nu accesez categoria cu pricina si gata." - pe TPU Blog

este foarte activa, inca din prima zi (bineinteles, cu raspunsuri fara jigniri, decat doar asa, intamplator) la nou infiintata categorie, "Religie".
Se poate insa si mai "interesant" decat atat.
Atunci cand am intrebat-o, pe blog, din ce categorie de oameni fac parte cei ce fac astfel de lucruri, mi-a spus sa-i intreb pe "ei", nu pe ea (exista insa si speranta sa se fi recunoscut in descrierea facuta si sa se prefaca doar ca nu a inteles ca despre ea este vorba).
Deja nu mai este o problema de perceptie, e vorba despre cu totul altceva.

| VacutzaRoscata a răspuns:

O idee foarte buna

| BRG a răspuns:

Cu cît încărcați acest site cu noi categorii, cu atît nu o să m ai meargă deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Prima data am citit Religie/Cretinism

Ba e cam necesara, dar s-a mai pus intrebarea.
Eu presupun ca o sa se intample la fel ca la Comics: desi categoria e clar ca s-a facut pentru benzi desenate (cel putin pentru mine e) multi au confundat-o cu ceva amuzant (desi exista T/A mai jos, da-n fine).

Si chiar daca ar fi categoria, cred ca s-ar dezbate in continuare subiecte religioase pentru ca filosofia se bate cap in cap cu religia sau pentru ca s-ar aduce citate religioase pe baza carora sa se filosofeze (desi religia e o mare aberatie, ce atata filosofeala nu stiu) si alte chestii care sa formeze o legatura intre stiinta-filosofie-religie.
...sau din obisnuinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaiti astia...

| CastraveteMurat a răspuns:

Ar fi bine dar trebuie sa recunoastem ca nu vor sta multi la acea categorie straight face toti acum stau la T/A si D/S pentru ca altceva nu au in cap straight face

| BiaSiAtat a răspuns:

Foartetare ideea! Eu sunt de acord!

| death a răspuns:

Dă-ţi seama ce club de fanatici şi fundamentalişti se va forma aici, chiar că o să ajungem stat creştin şi ce alte aberaţii se mai vehiculează pe aici. Sper doar ca fanii şi adepţii satanismului să se unească şi să acapareze categoria aia, că, sincer, nu văd bine site-ul ăsta dacă se transformă în catehism ortodox o categorie întreagă de întrebări. În principiu, abia aştept să apară mai sus menţionata categorie. Deja o văd ca pe un zid cu proşti aliniaţi, aşteptând să fie executaţihappy

| CandyTetris a răspuns:

E absolut necesara.Simplul fapt ca de pe toata pagina intrebarea ta e singura cu 20 de raspunsuri ar trebui sa fie un indiciubig grin.
P.S.big griniscutiile in contradictoriu sunt imposibil de evitat ca doar na, unde nu e spalare de creiere nu e religie, si religiile e multehappy.

| FluGg a răspuns:

Ar fii o idee buna!

| S0uNdZ a răspuns:

Ba da e necesara dar ar mai fi una necesara Site / Web Design sau cam asa ceva pentru. cei care vor sa faca un site si nu stiu unele lucruri.Esti de acord cu mine?

| xJoyce a răspuns:

Sigur e o idee foarte buna. Insa nu stiai ca TPUistii sunt atei?

| 2dor a răspuns:

Ba da! cu cat mai multe categori cu atat mai bine deoarece in acest fel ne este muult mai usor sa gasim intrebarile/ raspunsurile pe care le dorimhappy