| Chelsea13 a întrebat:

Heey! Imi puteti spune si mie la ce ajuta funditele pe acest site?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Funda este simbolul pentru raspunsul catigator la o intrebare, respectiv raspunsul considerat cel mai bun si folositor de cel care a pus intrebarea, desi nu intotdeuauna este asa. Prin aceasta cel care a pus intrebarea multumeste respondentului iar acesta este multumit ca a dat un raspuns bun si folositor. De asemenea funda aduce 100 de puncte celui care o primeste si astfel creste in clasamentul(rank) utilizatorilor. Nu ajuta la nimic altceva. Numai bine!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sursa: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)
Pa, pa.

| bianca9422 a răspuns:

Buna!
la cresterea rank-ului pentru ca primesti puncte bonus!

si la popularitate

succes happy

| xAndraax a răspuns:

Acestea iti arata cate raspunsuri castigatoare ai! Cand ai multe funda inseamna ca ai dat multe sfaturi bune!

| Larrissa21 a răspuns:

Daca primesti funda primesti mai multe puncte happy

| VariantaShatena a răspuns:

Pentru mai multe puncte:dhappy
daca tot am raspuns da fundatonguelaughing