| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 3 zile am postat o intrebare pe TPU la care am primit doar doua raspunsuri care sa fie si pe subiect si sa fie si argumentate. Din dorinta de a vedea mai multe pareri, am postat din nou intrebarea in urmatoarea seara, modificand putin continutul. In urmatoarea zi, mi-a fost stearsa de editori a doua postare cu intrebarea. Motivul comunicat de ei pe email este, citez: "Am primit cererea ta pentru reanalizarea intrebarii, insa aceasta nu va fi repostata pe site deoarece incalca regulamentul comunitatii. Enuntul apare deja ca fiind inregistrat pe site, iar publicarea aceleiasi intrebari nu e permisa."
Am citit cu atentie regulamentul si nu vad sa scrie nicaieri asa ceva.
A doua oara cand am postat intrebarea am modificat-o putin. Adica nici macar nu era identica. Vrea sa spuna ca pe site nu ar trebui sa existe absolut deloc intrebari similare?
In regulament nu scrie ca nu ai avea voie sa pui intrebari similare cu cele existente. In regulament nu scrie nici macar ca nu ai avea voie sa pui intrebari identice cu cele existente.
Pe langa asta, mi-au mai sters si astazi o intrebare pe care o pusesem sambata trecuta. Intrebarea era: "Sa mai stau in pat sau sa ma duc sa mananc micul dejun?". Probabil au sters-o din cauza ca cineva care chiar ar fi luat-o in serios, nu ar fi avut suficiente date ca sa ofere un raspuns. Ok, dar din moment ce utilizatorii au raspuns si nu au luat-o ca pe ceva serios, care ar trebui sa fie problema?
Care este problema, de fapt? Ce ii tot supara?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta cu statul in pat tie ti se pare ca este chiar o problema mare? Pentru site, intrebarea ta este irelevanta.
Vezi la cei suspendati, in Comunitatea, ca sunt unii care postau intrebari repetitive. Ca sa iti raspund si la dilema cealalta a ta.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu e o problema mare. Doar ca mi se pare aiurea sa-mi stearga postari care nu incalca nicio regula.
Legat de cealalta intrebare, nu am postat in mod frecvent intrebari repetitive. Am facut asta o singura data. Chiar primisem putine raspunsuri si voiam sa vad mai multe pareri.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Intrebarea cu statul in pat era o intrebare conversationala pusa la categoria conversatii. Este normal sa existe si intrebari conversationale la aceasta categorie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil vor sa lase platforma "curata", doar cu intrebari care pot fi de folos cuiva.
Desi la categoria "conversatii", nu vad de ce nu s-ar putea lasa genul asta de intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok, si cu cealalta intrebare care era faza? De unde si pana unde pe site nu pot exista intrebari similare? Este plin site-ul de asa ceva. Nu scrie nicaieri in regulament ca nu poti publica o intrebare similara cu una deja existenta pe site. Nu scrie nici macar ca nu poti publica o intrebare identica cu una deja existenta pe site. M-am uitat pe regulament.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarile sterse raman o perioada pe site, ascunse.
Site-ul are ceva protectie de spam. Ca sa nu poti posta aceeasi intrebare de 100 de ori, te limiteaza automat, cand cuvintele din ele seamana.
Nu stiu ce "unelte" au moderatorii de aici. Eu am administrat pe forumuri si grupuri Facebook, iar atunci cand trebuia sa stergem mai multe postari de la o persoana, aveam optiunea de a-i limita activitate, cu diferite reguli automate. Pe Facebook pot seta o limita de o postare pe zi sau pe ora, pentru cei care posteaza mult spam.
Astea le spun doar ca exemple. Poate moderatorii au activat ceva de genul, la tine. Nu stiu cum arata site-ul asta de la butoane.
Poate te lovesti de regulile automate (cum este si autocorectarea), sau poate ai ceva restrictii.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca stiu ce i-a deranjat. Am pus o intrebare mai ciudata la un moment dat. In mintea mea am pus-o ca pe o gluma, cu gandul ca, probabil, utilizatorii ar raspunde tot in gluma. Am intrebat: Ai omorat vreodata pe cineva? Daca da, cum a fost? Te-au prins?". De atunci cred ca editorii au prins boala pe mine. Imi dau si eu seama ca am spus o prostie. Mi-au sters intrebarea si am inteles ca am gresit. Acum ce tot vor de la mine? Vad ca se leaga de mine si cand nu incalc nicio regula.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca "au boala pe tine". Incalci principiile lor, probabil. Aici se face curatenie des, altfel ar fi plin de intrebari sinistre/troll.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

N-ar trebui sa fie vorba despre principiile lor (sau prejudecati uneori). Exista doar niste reguli ale site-ului, nu principii. Nu trebuie sa le placa lor personal intrebarile mele ca sa le lase pe site. Chiar nu am jignit pe nimeni cu nimic cu ultimele 2 postari pe care mi le-au sters. Nici nu am incalcat nicio regula a site-ului cu ele. Postarile respective nu aveau de ce sa fie o problema nici pentru site, nici pentru utilizatori.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si chiar daca ar fi fost sa incalc vreo regula (desi nu spune nimic in regulament despre intrebari irelevante), una este sa jignesc sau sa indemn oamenii la acte ilegale (sau sa incalc alte reguli importante), alta este sa pun intrebari pe care le-ar considera ei irelevante (lucru care oricum este subiectiv). Daca vad si ei ca un utilizator este suparat din cauza ca ii dau ei prea multa atentie negativa, firesc mi s-ar parea sa-l lase in pace (atata timp cat nu incalca reguli importante) si sa nu faca din experienta lui pe TPU ceva nasol.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți trimite un mesaj cu nemulțumirile, la secțiunea "contact". Admina răspunde frumos mesajelor, recomand.

| IceRope a răspuns:

Site-ul este plin de rahat, de la cap la coadă. Get use to it. Personal, revin aici periodic pentru a-mi lua doza de imbecilitate și incultură. Mă relaxează. Între timp, mai ajut oameni care chiar au nevoie de un sfat bun, iar întrebările lor nu miros a retardare mintală.winking

| Ghioacă a răspuns:

Niciodată nu îi poți mulțumii pe toți ....asa ca mereu v-a apărea o problemă de genul