| LadyInBlack a întrebat:

Mai intai de toate, Hristos a inviat. Acum intrebarile. Mi-ati putea explica si mie care e faza cu "3718 puncte (1440 in ultimele 7 zile)"? Si cand si cum devii expert TPU? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Malphas a răspuns:

Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.
pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:
primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.
Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici.
Sursa: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Expert TPU devii daca administratorii considera ca meriti, ca ajuti cu adevarat comunitatea. Nu conteaza foarte mult numarul de puncte, pozitia in clasament, funditele, desi expertii sunt pe primele locuri in clasamesnt.;)) Dar nu iti recomand sa vanezi titlul de "expert", iti vei da seama mai tarziu de ce. O zi frumoasa! :)

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

1. "3718" e numarul total de puncte pe care le-ai acumulat pana in momentul de fata, iar "1440" sunt punctele pe care le-ai facut in ultimele 7 zile.

2. Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Activitatea trebuie sa fie constanta si de calitate. Singure conditii OBLIGATORII (desi au fost si cateva exceptii) sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie sa fie castigator (conteaza calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie sa indeplinesti toate aceste conditii, iar administratorii vor hotara, cand a venit momentul. Ei au ultimul cuvant. Citeste si aceste postari, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601, http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658!
Succes! Numai bine!

| iulia7621 a răspuns:

3718 e numarul total de puncte si 1440 sunt punctele pe care le-ai facut in ultimele 7 zile
si ca sa devii expert TPU trebuie sa ai multe fundite, voturi si raspunsuri