| Dootzy a întrebat:

Nerespectarea a regulilor minimale de functionare a TPU.ro poate duce la stergerea conturilor?
Cine da cel mai decent raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| Tsiitsix3 a răspuns:

In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:
eliminarea postarilor neconforme;
setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor (descriam mai sus cum decurge aceasta validare, vezi intrebarea:"m postat o intrebare, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?" si intrebarea "Am postat un raspuns, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?");
suspendarea contului pe o durata de 30 de zile (detalii mai jos);
revocarea dreptului de a raporta (vezi intrebarea "Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive?");
revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
stergerea contului;
in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, ca ultima sanctiune pentru utilizatorul care a incalcat in mod repetat si destul de grav regulile TPU. Se ajunge foarte rar la aceasta sanctiune si numai dupa epuizarea tutturor celorlate(avertizare, ridicarea dreptului de raportare si de acordare a calificativelor, suspendare). Se poate aplica mai repede acelora cu conturi multiple. Numai bine!

| HappyCandy a răspuns:

Buna,
Atunci cind nu rspecti regulile poti fi pedepsit diferit, depinde de ce ai facut, da poti fi scos din lista utilizaorilor dar daca nu faci ceva asa strasnic atunci timp de o luna minimum, respectiv mai mult nu ai dreptul sa pui intrebai si sa dai mai mult de trei raspunsuri pe zi.Pedepsa poate fi din cauza ca iti faci temele cu ajutorul membrilor TPU, sau ca folosesti cuvinte vulgare, din cauza ca reclami ceva etc.Aici este si o lista cu utilizatorii care nu au respectat regulile, ei se numesc utilizatori suspendati. Pentru detalii citeste la rubrica intrebari fregvente.
Papa

| alexmircescu13 a răspuns:

Dupa cate observi, nu prea are nici o consecinta nerespectarea regulilor. Ba chiar se incalca destul de des si destul de grosolan, dar nu stiu sa se fi soldat cu stergeri de conturi.

| shadovv a răspuns:

Da poate.

| EU1139 a răspuns:

Ca sa-ti zic sincer nimeni nu prea citeste aceea lista de Termeni si Conditii care este afisata de obicei cand iti creezi un cont.Atunci as dori sa stiu daca nu citesti "regulamentul" ce reguli ai mai putea respecta?!
Bine... Exista si reguli de pilda sa nu folosesti un limbaj vulgar sau sa-ti faci temele cu ajutorul TPU care sunt de bun simt sa zicem.Adica daca nici pe astea nu le poate respecta o persoana ce sa zicem de altele mult mai grave.cum ar fi.nu stiu chiar ce exemplu sa dau dar sigur exista si ceva mai grav de atat...
in concluzie se pot sterge cunturi dar nu am vazut pana acum asa ceva pe TPU.