| PotcaPădurii a întrebat:

Am o mica mare problema pe care numai o minte care a luat ceva tare si eficient poate sa inteleaga. Ideea mi-a venit in timp ce ma gandeam la nemurirea sufletului in timpul orei de religie(nu am ajuns la un rezultat...). Asadar, mi-am pus in gand o problema:
Sa zicem ca eu sunt un mincinos. Si intr-o zi afirm: "Sunt un mincinos." Atunci eu spun adevarul cu privinta la ce sunt eu si tot odata mint in privinta faptului ca sunt un mincinos deoarece spun adevarul. Si aici e chestia. Pana la urma mint saunu mint cand spun chestia aia? Sau e un paradox? Nu va asteptati la: "Va spun raspunsul ieri la ora 666" Dar chiar vreau sa vad parerea fiecaruia pentru a depista cat de mincinos sunt. Asa ca spor la treaba, bagati-va geva in vene si raspundeti.
P. S.: Nu dau funda. Voturi, poate...
P. P. S.:Nu eram drogata cand am scris asta...
P. P. P. S.: Da, astept si raspunsuri in afara subiectului...

11 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Poti sa mai repeti inca o data, te rog?

| ɔɐıɔ a răspuns:

Da,acest lucru e un paradox.Aceasi lucru a scris si Epimenide(un filozof cretan).El a spus in felul urmator: "Toti cretanii sunt mincinosi". Daca acest lucru e adevarat,Epimenide, fiind cretan minte, iar daca minte el spune adevarul de fapt...

| XxBalonasheeXx a răspuns:

Mda...nu am inteles nimic din a 2-a parte o_O

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Iti spun raspunsul ieri la ora 666

| TatSergiu a răspuns:

Da, cred că portocala era dupa dulap... (uat dă fac?)

| Aleqa a răspuns:

Psss. Ce zici tu acolo, micuto?

| BredPit1 a răspuns:

Vorbeste si tu romaneste straight face

| Ovidiutz a răspuns:

1.nu va mai luati de ea ca mai am 3 conturi si va injur de va spurc si 2.cum adica nu esti indragostita?! sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mincinos esti daca spui minciuni(spui o minciuna si eu de acum incolo te pot numi mincinos)...nu daca spui minciuni in orice propozitie formulata de tine.Practic un mincinos poate spune si adevarul ca s-o mai scurtam.In cazul in care spui minciuni mereu si mereu si mereu asta e un paradox dar nu stiu daca poti sa minti la fiecare cuvant pe care-l scoti pe gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e un paradox pentru ca nu poti fi doar mincinos. Un mincinos ideal, absolut nu ar putea sa aleaga intre a spune o minciuna sau un adevar, el ar minti incontinuu.

| never_7729 a răspuns:

Fiind mincinos spui adevarul prin care comfirmi faptul ca esti mincinos.dar un mincinos nu confirma niciodata ca e mincinos...

Deci nu esti mincinos