| maria_5001 a întrebat:

Aveam o prietena care avea o nelamurire...cum nu a ajuns la nici o concluzie va intreb pe voi
Pe Adam la creat Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui, corect?
Noi avem buric datorita cordonului ombilical care este taiat la nastere, da?
Dar...Adam avea buric? thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti dormi de grija buricului lui Adam? Sau e prea liniste pe TPU?

14 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Nu stiu este chiar o dilema

| Elena97M a răspuns:

Buna intrebare. Sunt multe intrebari legate de cum a inceput omenirea. Si eu am; daca as sti ca as primi raspunsuri corecte le-as scrie pe acest site, dar degeaba. Niciodata nu voi primi raspunsuri. De ex o intrebare: In ce limba vorbeste Dumnezeu acolo unde e cu familia si toti de acolo (daca vorbeste)...

Daca avea sau nu Adam buric niciodata nu vom sti... ][...

| yadora a răspuns:

Daca Adam era creat de D-zeu dupa chipul si asemanarea sa .......intrebarea mea e : D-zeu avea buric? ......asta daca tot e dilema cu sarmanul Adam...

| Irina a răspuns:

Crezi ca "asemanarea" se refera la ceva atat de superficial precum buricul?

| ing. a răspuns:

thinking
Tare rau de tot intrebarea.happy
Eu nu cred ca avea buric, pentru ca pe Adam nu l-a nascut vreo femeierolling on the floor
Deci nu a avut ce cordon ombilical sa ii taielaughingAsa credlaughing
thinking Tare rau de tot intreabrealove struck
Hugkiss

| ing. a răspuns:

Pt eu_o_mare_enigma.eu cred ca Dumnezeu exista.
Da mrg.happythinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cine crede ca dumnezeu exista, atunci crede si ca Adam avea buric[buricul pamantului]pentru ceilalti nu mai este nevoie de explicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@oliana-ce te supara, oliana? faptul ca adam a avut sau nu buric? nu trebuie sa ne intrebam si aceste lucruri? sau vrei sa traim intr-o totala ignoranta si sa ne taram in genunchi si pe coate pe la manastiri asteptand sa ne dea dumnezeu sa mancam? puteai sa raspunzi la intrebare, iar daca te depasea raspunsul, te puteai abtine.este o intrebare normala ca oricare alta, nu vad cu ce te deranjeaza. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitativa la Iisus Hristos pe cruce si veti vedea ca avea. si adam buric.altfel asemanarea nu ar mai fi.si mai e si asemanarea spirituala. v-ati intrebat daca asemanarea este mai mult trupeasca? sau mai mult spirituala? avand in vedere ca santem de mai multe culori, fiindca lui Dumnezeu i-a placut diversitatea.maria su tu care porti numele maicii Mntuitorului nostru, cum de -i iei numele in desert? ai macar un copil sa stii ce inseamna sa fii MAMA? si daca ai, nu tie frica de pacat? ca o sa cada asupra lui? si e nevinovat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@eu_o_mare_enigma, acesta a fost raspunsul meu si chiar nu vad de ce mi-ai da tu sfaturi cum sa raspund sau daca sa raspund. Niciodata nu mi-am permis sa iti spun sa te abtii de la raspunsuri, chiar daca meritai de multe ori. Problema buricului lui Adam sau al lui Dumnezeu nu ma preocupa, nu ma deranjeaza sa aberati despre religie, este parerea voastra (a unora) si o respect. Ce gandesc eu despre acest subiect este problema mea si nu am sa intru in polemica cu nimeni pe teme religioase. Raspund asa cum simt pe moment si cred ca am acest drept. Sau nu? Anunta-ma daca este cazul sa iti cer voie de acum inainte.

| alle529 a răspuns:

Tare intrebarealaughing habar n`am thinking

| maria_5001 explică:

Eram la munca si ma plictiseam. mi-am adus aminte de problema care ma ma framanta in liceu si am vrut sa vad parerea voastra. dar de dormit cred ca o sa pot dormi :p

| maria_5001 explică:

"framantau" vroiam sa spun...scuze

| necunoscutul a răspuns:

Nu avea nici Adam si nici Eva pentru ca ei au fost facuti nu nascuti din om.