| dof21 a întrebat:

Buna seara,

Intrebare-intrebatoare. Astazi este frig afara sunt 0 grade Celsius. Maine va fi de 3 ori mai frig. Cate grade vor fi maine? Pentru cel care imi da raspunsul rog sa imi spuna si logica, matematica daca se poate happy.

Răspuns Câştigător
| Minty a răspuns:

Nu poti spune "de doua ori mai cald". Daca astazi sunt 3 grade, iar maine 0, nu poti spune ca azi este det rei ori mai cald decat ieri, ci ca astazi este cu 3 grade mai cald decat ieri.

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Altul care-a dat iama prin paginile cu intrebari absurde de pe Google!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ok. Am mai zis asta odată. Luăm o temperatură foarte comodă pentru corpul omenesc, în care se simte foarte bine (de obicei temperatura de la suprafaţa pielii). Să zicem că aceasta este 20 de grade Celsius. Aşadar, luăm 0 grade faţă de temperatura pielii de 20 de grade. Diferenţa este de 20 de grade, deci vor fi -20 de grade faţă de piele. Dacă va fi de 3 ori mai frig, atunci scade de 3 ori această diferenţă, adică cam -60 de grade. Cifrele sunt cam aiurea pentru că nu ştiu sigur, dar raţionamentul cam acesta estehappy

| juniper a răspuns:

Asta depinde ce vrei sa zici, pot fi -3 grade celsius sau 0 grade fiindca 0*3=0.

| costymaximus a răspuns:

A mai fost intrebarea, uite aici http://www.TPU.ro/......ua-camera/

| dof21 explică:

Si cum se face ca totusi este de 3 ori mai rece happy?

| Oktavian a răspuns:

0 grade celsius

| johny_9421 a răspuns:

Nu poti afirma ca azi e "de trei ori mai cald" decat maine, sau ceva de genu. Daca azi sunt 3 grade si maine sunt 9 nu inseamna ca maine e de trei ori mai cald decat astazi; inseamna ca maine sunt cu 6 grade mai mult decat azi...atat!

Daca ar fi cum ziceti majoritatea ( 0*3=0 ) ce se intampla daca azi sunt -2 grade? laughing Maine e de trei ori mai cald, deci -2*3= -6? Deci e de trei ori mai cald, dar totusi mai frig? laughing

Mai si ganditi inainte sa scrieti!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot sa iti spun este ca maine, trebuie sa te imbraci de 3 ori mai gros decat azi pentru ca iti va fi de 3 ori mai frig. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand facem conversia din grade Celsius in grade Kelvin : 0grade Celsius = 273. 15 grade kelvin. Impartim temperatura in grade Kelvin la 3 si obtinem 91. 05 grade kelvin. Facem din nou conversia si obtinem -182. 1 grade Celsius laughing). Doamne ce frig e.
raspuns II : Afara sunt tot O grade celsius, dar senzatia ca ar fi de 3 ori mai frig nu este cauzata de temperatura ci de factorii atmosferici, precum umiditate si vant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca azi este 0 si maine este 3 atunci azi este mia cald decat azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-9

| butt3rfly16 a răspuns:

Tot 0 grade.
pai. 0x3=0-ori inseamna inmultirehappy