| amaadina a întrebat:

Care este cel mai lung cuvant in limba romana? [dau fundita la cine stie] =]

Răspuns Câştigător
| Haydee a răspuns:

* Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 caractere)

Acesta este cel mai lung cuvânt din limba română deşi a fost contestat de multe persoane ca fiind un cuvânt tehnic

* ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 caractere)

Este cel mai lung cuvânt din DEX (varianta din 89`)

* Staţiunea Climaterică Sâmbăta (27 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România

* Constantineşti (15 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România format dintr-un singur cuvânt

* ŞTREANG, TRUNCHI, CHIOMPI, GHIONŢI, STRÂMŢI, STRÂNGI, STRÂNŞI, STRICŢI, SCONCŞI, SFINCŞI, PROMPŢI, STRÂMBI, SCHIMBI, SCHINGI, ŞCHIOPI, ZBENGHI (7 caractere)

Sunt cele mai lungi cuvinte româneşti formate dintr-o singură silabă

* ACIOAIEI (8 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine o singură consoană

* CIOCOAICEI, LĂLĂIELILE, LILIALULUI, LOAIALULUI (10 caractere)

Cele mai lungi cuvinte care conţin aceeaşi consoană

* ULTRAREVOLUŢIONAREI (19 caractere)

Este cel mai lung cuvânt care are toate cele 5 vocale principale repetate exact de 2 ori

* BILDUNGSROMANESC (16 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 5 vocale principale (a, e, i, o, tu) doar o singură dată

* AUTOÎNSĂMÂNŢĂRILE (17 caractere)
Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 8 vocale din limba română (a, ă, â, e, i, î, o, tu)

98 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| juniper a răspuns:

Electroglotospectrografie este cel mai lung.

| maryana5 a răspuns:

Lasa cuvintelehee hee mai bine corecteza-le pe a talewinking "cuvant in limba romana"
se scrie "DIN"winkingwinking
ia-o ca pe un sfat happywinking
xoxo, mary peace sign

| Silvia a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere. Electroglotospectrografie (termen medical, 25 caractere) este cel mai lung cuvant cuprins in DEX `98 si inseamna "metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful". Cred ca toti am cautat pe googlerolling on the floor))).

luciana
| luciana a răspuns:

Mistorcilizareatiribonflaxului, Lucien.

| Haydee a răspuns:

Gastropiloroduodenojejunostomie(31 de litere)?
Asta-i?

| Haydee a răspuns:

La figurat! La propriu nutongue laughing

| cheloo74 a răspuns:

Din moment ce ai pus intrebarea la rubrica asta atunci e clar ca raspunsul nu poate fi unul "stiintific". E o smecherie la mijloc. Un fel de ghicitoare. Ai promis ca ne spui.

Răspuns utilizator avertizat
Alte răspunsuri
| Brotacelu a răspuns:

Bibistrocelcrocobazdugattripluparicopitat [41 caractere]

| amaadina explică:

Nici un raspuns dat de voi nu e cel corect... sorry big grin =)

| amaadina explică:

Va mai las unpic sa "fierbeti" =)... va zic maine =) poate ghiciti pana atunci... uitati-va bine la ce categorie am pus intrebarea tongue
[cuv incepe cu G si se termina cu A laughing, jucam si spanzuratoarea =) ]

| amaadina explică:

Cel mai lung cuvant e "guuuuuuuuuuuuma" =) il poti lungi cat vreihee hee.

Alte răspunsuri
| Munchkin a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

N-am nevoie de fundiţă, în schimb ţi-aş da-o ţie dacă poţi să îl pronunţi. laughing

| n0name a răspuns:

E guuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuma rolling on the floor

| sweetlollypop a răspuns:

Hipopotomonstrosecvipedaliofobie

| sw33t13ang3l a răspuns:

Electroglotospectografie
Nu?

| sw33t13ang3l a răspuns:

Electroglotospectrografie de fapt

| sw33t13ang3l a răspuns:

Difosfopiridinnucleotidpirofofataza (36 de litere)
gas encefalomielopoliradiculonevrita(32 de litere)
gastropiloroduodenojejunostomie(31 de litere)
diclordifeniltriclormetilmetan (30 de litere)
Mama ce cuvinte!laughing
Sa mi le cititi si mie!

| Myrunaa a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză o.O OMFGBLOLWTF?!?!?! cine citeste ditamai carnatzoiu? laughing
eu stiam ca e STERNOCLEIDOMASTOIDIAN... adica asta e cel mai lung cuvant din corpul uman... este un os aflat la gat XD. da chestia aia cu guuuuuuuuuuuuuuuuuuummmaaaa a fost misto rawlaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electroglotospectrografie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"EA"! laughinglaughing

Stiam de un cuvant...care inseamna frica de numarul 666, dar nu`mi mai amintesc cum i se zicealaughing si n`am gasit niciundeoh go on.

In fine. poate ni`l spui tubatting eyelashes.

Ceau:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca le-ai facut-o cu guma ta laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumicatoricaziturinicometicas
este cel mai lung cuvant din limba copiilor mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza