| xXsweetgirl99Xx a întrebat:

Care este melodia care v-a "marcat" copilăria? Știți voi, acea melodie de copii mici pe care o ascultați când aveați scutec sau erați la grădiniță.
A mea este asta: https://m.youtube.com/watch?v=Rhmnn8_dQZM
Da, stiu, penibil. Dar când aveam 4-5 ani dansam mereu pe ea sau poate pur si simplu îmi plăceau animalele si ce mai e pe acolo. Sau cel puțin așa mi-a spus mama.

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=s1kgaxqRrXY

Awwwwww, ce amintiri.:))

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru Doub):

Așa da! Asta ascultau si fredonau copiii de 2-5 ani!

| Doub a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Eeee.smugsmugsmug

28 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In general melodiile de la andre si de la genius, erau putine formatii pe vremea aceea romanesti.
https://www.youtube.com/watch?v=Y1xHcbXrwSM
https://www.youtube.com/watch?v=rSaIUbgNcMg

| LoveSleep a răspuns:

Era un serial d'ala pe TVR1 la care se uita mama și bunica. Era un personaj pe nume "Timi" si o vrăjitoare. (cred) La sfârșitul episodului, era o melodie. De fiecare dată oriunde mă aflam, fugeam acasă să-mi ascult melodia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Ai să mor eu, îmi amintesc de serialul ăla și mama se uita la el, Timi știu că era un copil micuț, serialul era parcă prin 2001-2002.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam așa ceva.
Știu că a avut o groază de episoade.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Iiiiiii, mă gândesc, oare cum arătai când erai mic? Si dansai pe melodia aia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu aveam vreo 2 ani când era serialul ala. Ba da toti sunteti mai mari ca mine...

| AirănMeidăn a răspuns:

O-zone - Dragostea din tei şi De ce plang chitarele
Oh si mai era si aia cu "Gaşca mea nu poate sa stea linistita, nici o clipa"
Sau Smiley - Plec pe marte, Mr Originality, Oficial imi merge bine
Saaau Cargo - Dacă ploaia s-ar opri
Sunt multe

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru AirănMeidăn):

Din toate de mai sus, da, si mie îmi plăceau toate. Dar asta ascultai tu la grădiniță?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Nu. Nu prea ascultam muzica atunci. Stiu doar ca aveam CD-uri cu muzica pentru copii si ma speriau melodiile alea

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru AirănMeidăn):

Nici eu nu prea ascultam muzica pe atunci, din cate îmi amintesc si nu prea îmi amintesc. Dar mama mi-a spus asta cu melodia de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Aia cu chitarele îmi plăcea si mie. Eram moarta dupa melodia aia. Ce vremuri, ce vremuri...

| Exilee a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Dar ce-i drept... si firele-ti de par intrau in extaz rolling on the floor

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Exilee):

De unde stii?

| FemeiaPisică a răspuns:

Melodia asta mi-a marcat mie copilăria:
https://www.youtube.com/watch?v=9pxMK76SbBA

Răspuns utilizator avertizat
| Eduard619 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=pxbfR-4X3Hs
Cel putin asta imi mai amintesc :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O-Zone - Dragostea Din Tei, pe la vreo 7-8 ani o cântam tot timpul.

[EDIT]
Dacă stau să mă gândesc mai bine când eram la grădiniță cântam mult melodia Asia - Inima mea.

Și prin clasa întâi cântam mult Anda Adam - Ce ți-aș face(Selecta).

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru anonim_4396):

De acord cu tine daca la 7-8 ani erai la grădiniță.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

La 7-8 ani eram în clasele 2-3, când eram la gradiniţă nu am ascultat niciun fel de muzică.
Şi încă o melodie care îmi plăcea mult pe la 7-8 ani este Nicolae Guţă - Vreau Să Beau Cu Prietenii Mei, iubeam mult manelele la vremea aia, ba chiar mergeam zilnic la vecinul de peste drum doar ca să ascult manele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=TIN257XplXM
E vorba de Gica Petrescu, de fapt, dar n-am gasit melodia originala...
Sa nu razi de mine - pe melodiile lui faceam serbarile la gradinita.
Asta se intampla prin anii...
In fine, am uitat.
Stai putin sa caut ceva...
Asa, deci - mi-am gasit certificatul...prin anii `78 se intampla, cand aveam 5 ani...
Vorbesc de 1978, nu 1878, ca nici chiar asa de batran nu sunt...
In fine.Sa fiti cuminti copii,si sa ascultati de parintii vostri.
Si sa nu vorbiti prostii pe strada, sa va auda lumea, ca nu-i frumos...
Bine, si nici pe net nu-i frumos, da` nu ma zic nimic...

Răspuns utilizator avertizat
| TrialByFire a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=gy4Db3eCxeg
Eram innebunit dupa melodia asta pe vremea cand aveam vreo 6-7 ani.Si acuma o ador

Nu ascultam muzica la gradinita, debea pe la varsta de 6-7 ani a inceput sa imi placa muzica.

| xXsweetgirl99Xx explică (pentru TrialByFire):

Da, iar eu ascultam Metallica și AC/DC la 2 ani.