| Didy a întrebat:

Ce inseamna cuvantul COCALA ca in dex nu scrielaughing

Răspuns Câştigător
| love44katyp a răspuns:

Fratilor...cocalarii nu trebuie neaparat sa fie tzigani [sunt cei care asculta manele, se dau rockeri laughing, adora pitzipoancele, au idoli precum Becali, Gutza laughing, au haine gen:pantaloni albi, camasa etc.] ...intelegi?
fundita?

13 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Cocalarii sunt țiganii de cea mai joasă speță! cocala nu stiu ce e ...mai e o expresie...''eee coca!''(in sensul ca e naspa!)

Răspuns utilizator avertizat
| AndutzaAndu a răspuns:

Cum adică? vrei să spui "coc ăla"? sau cocălar?laughing

| asdffghjjkl a răspuns:

Poate ai vrut sa zici cocalar. Pai uite aici ce defineste mai bine unul :))

http://www.cocalaria.ro/addy-bo/

Răspuns utilizator avertizat
| Corina2 a răspuns:

Sincer am auzit de cuvantul coca dar de cocala? nu. coca sunt personele care asculat zgomotul ala care se numeste "manele" laughing...tongue

| und3c3ive a răspuns:

Cocala nu exista, Cocalarul este o specie de rrom happy Mai exact rrom bisnitar. Tiganii sunt de mai multe feluri ( lautari, lingurari etc. )printre care si cocalarii.

| NickoS a răspuns:

Vrei sa spui COCALAR. cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță. Este in dex aici:http://dexonline.ro/definitie/cocalar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cocala inseamna rrom simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe de parte cea mai buna descriere a cocalarului: http://lacucmuc.blogspot.com/2010/11/semnificatia-cocalarului.html

| tatiana123 a răspuns:

Cocala-am eu o fata in clasa care numele de fam al ei este COCALA. fundita/