| Smurf_1960 a întrebat:

Deci avem asa: 1 varza, 1 capra si 1 lup. Trebuie sa trecem toate cele 3 animale(legume) peste rau. In barca incap numai 2 personaje (omul si animalul/leguma). Ei trebuie sa treaca din punctul A in punctul B adica pe partea cealalta. Cine imi poate spune cum trebuie facut? Nu uitati capra mananca iar capra este mancata la randul ei de lup!

11 răspunsuri:
| Työlki a răspuns:

Mai intai iei capra si duci in punctul B, astfel incat raman lupul si varza. Apoi iei lupul si il duci din A in B.Iei capra din B in A, unde este varza.Iei varza din A in B, unde este si lupul. Apoi te intorci dupa capra si o duci in B.Asa trec toate animalele.

| gzbtch a răspuns:

Omul si varza apoi lupul si omul iar apoi omul si capra.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

1.Trec lupul si varza din punctul A in B
2.Ia varza si merge in punctul A
3.Lasa varza in puntul A si ia capra in punctul B
4.Se intoarce cu lupul in punctul A.
5.Pleaca cu lupul si varza in punctul B

| Kqzu97 a răspuns:

Pai

1.I-au capra si o duc in B

2.Vin in A si i-au varza

3.L'as varza in B si i-au capra inapoi in A

4.I-au lupu' si-l duc in B

5.Ma intorc in A dupa capra si o aduc in B

| VIPlidia a răspuns:

Trec:
1-Mai intai lupul si varza(pentru punctul B)
2-in timp ce ma intorc(la punctul A) iau varza cu mine, o las si iau capra(pentru punctul B)
3-Cand ajung la mal(punctul B), las capra dar iau lupul(pentru punctul A)
4-Ajung la mal (punctul A)iau varza si plec cu tot cu lup la punctul B

| Alinaka a răspuns:

Super tare jocul, l-am jucat aici http://www.xjocuri.com/joc/10715/lupul-capra-si-varza.html treci oaia, lupul, aduci inapoi oaia, treci varza si a ramas capra :)

| Dany4you a răspuns:

Duci capra in punctul B.Vi in punctul A si iei varza. Duci varza in B si iei capra in A.De aici iei lupu si il duci in B. Apoi te intorci in A sa iei capra si o dcui in B si astfel treci toate animalele.

| SeCreT_4434 a răspuns:

Pai prima data pui varza. dupa caprarolling on the floor capra mananca varza si peurma pui si lupu rolling on the floor) lupu mananca capra si ramane doar el.si ii trece pe partea cealalta dar st toti in stomacu lupului rolling on the floor))

| Andreea_6517 a răspuns:

Jocurile astea sau ce sunt nu se rezolva pentru. : Dca e duci lupul cu varza si apoi ar trebui sa te intorci cu unul dintre ei lupul sau varza ca sa iei capra pentru. ca nu poate veni singura in barca sau ce ai tu si daca duci varza o mananca capra si daca duci lupul o mananca lupul. Deci orqm ai face nu merge. Sper ca te.am ajutat. Fundaa?batting eyelashes

| ella_1888 a răspuns:

Usor.lupul nu manaca varza deci oaia trebuie sa treaca prima.omul se intoarce si ia varza insa la intoarcerea dupa lup ia cu el oaia pentru a nu manca varza si duce lupul pe malul B...Acum pe malul B se afla din nou lupul si oaia...si omul poate sa se intoarca dupa oaie

| mihaicorolevschi a răspuns:

Mai intai iei capra si o duci in punctul B apoi Te duci in punctul a si iei varza apoi o duci in punctul B Apoi iei capra si o duci in punctul A si apoi trebuie sa iei lupul si sa-l duci in punctul B si in continuare stii tu ce sa faci.

Bafta happy