| anonim_4396 a întrebat:

In ce an a fost inaugurat Turnul Babel?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

N-am stiut pana acum sa existe pe acest site un alt poet decat bacemi; cu uimire vad acum versurile tale, si cred ca de vina este faptul ca nu prea intru pe categoria asta.Imi pare tare rau daca ai mai postat pe undeva versuri si eu nu le-am vazut.Pentru ca, fiind eu o mare iubitoare de poezie, cred ca am citit zeci, poate chiar sute si ma bucur de fiecare data cand citesc ceva original si bine scris totodata.Nu stiu cata importanta are parerea mea pentru tine, nu stiu nici macar daca te vei mai intoarce pe aici ca s-o citesti insa marturisesc cu emotie ca mi se pare ca esti un poet adevarat.Si un om absolut original.Sunt foarte multe de spus insa n-as vrea sa fac pe desteapta, cum mi s-a mai spus. Daca vrei as putea comenta poezia intr-un mic eseu insa nu stiu daca ar avea importanta pentru tine. Oricum, versul:"La mine doar incertitudinea e lucru sigur "-si e doar unul dintre altele-e surprinzator si relevant totodata. Faptul de a reusi sa dai conotatii poetice unor lucruri obisnuite este dovada incontestabila a talentului tau. Te felicit din inima si-ti recomand, cu toata puterea de convingere de care ma simt in stare, sa si publici.Cu toata lumea aceasta invadata de prozaism, inca mai sunt cititori de poezie autentica.Cu mult respect.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ideile care transcend din impenetrabila-ti exprimare sunt absolut mirobolante dezvaluind exacerbarea eului liric bine ascuns in strafundurile constiintei tale.

Imi permit un singur amendament: nu suntem in urma cu 50 de ani, ci cu 100. Si nu mergem inainte, ci inapoi.

Si, ca sa nu fie stearsa bunatate de postare, iata si raspunsul la intrebare: 2012

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Probabil sunt nervoasă, am râs ca tâmpita... Originală, amuzantă şi ironică, melancolică şi profundă pe alocuri deşi la prima vedere nu se observă. Dacă se poate intra în istoria literaturii cu o singură poezie...ar putea fi asta.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Si'a gasit Chuck Norris adversar laughing)
Doamne, ma intreb de unde le scoti? laughing)

| fevrier a răspuns:

Colinde nu faci?
laughing.
Genial, din nou!

| iri a răspuns:

Doamne! rolling on the floor Foarte tare, frate! Nu mai pot de ras, iti scriu de pe jos si de abia vad de lacrimi rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Felicitari! Te mai asteptam cu asemenea poeziiwinking

| di@n@ a răspuns:

Bravo, originala poezie, te mai asteptam si cu altele.Cu asa opere, eu zic sa punem mana de la mana si sa-i scoatem un volum de poezii, merita, nu credeti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Culmea culmilor, cand bent e nervos,,, râde ca tâmpitu’". straight face
Apropo, era mai tare poza de dinaninte... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu o poezie pentru petru borodi dar vad ca nu-mi raspunde asa ca o inghesui la tine sad bacemi cand a plecat de pe site cred ca si-a uitat bongurile pe aicihee hee
iar stau pe spate-s torpilat
pe TPU postez ca un descreierat
si vin acum cu o rugaminte
sa-l lasi pe sharky sa-ti colinde
daca mana-mi tremuranda taie marut o frunza
pentru prostiile ce le scriu macar am o scuza
daca un colind frumos auzi sa stii ca vine de la mine
ajunge cu un cadou frumos intr-un ghiveci cu iarba fina
acum lasa-ma sa-ti colind venirea mantuitorului
stiu ca o astepti mai putin decat sosirea dealerului
si cu sufletul curat si in camasi cu maneci lungi
macar ai un avantaj, ai iarba unde s-o ascunzi
acum stau inlacrimat la usa-ti bat de o ora
vad ca aseara te-ai distrat pe geam iti iese o sora(maicuta)
am adus si clopotei sa-ti colind in armonie
astept cadouri de la tine, nuci colaci si H, in fine
daca esti prea torpilat sa scrii pe usa Super Hiigh
sa nu stea saracu colindator la usa ca un buhai
inchei aceste randuri cu hristos a inviat
si mos craciun e de aceeasi parere si el o s-a afumat
iti doresc mai petru un craciun verde si curat
si daca nu-mi dai drumu la usa, sa stii ca am mandat straight face