| hominid dreak a întrebat:

Pe timpul lui Nicu Ceasca bucatarii erau trimisi la cursuri de specializare de genul:"cum sa prepari mancare fara a se folosi ingrediente", sau:"cum sa mananci fara se te c..."Acum, specialistii preconizeaza ca Romania, grav afectata de criza, nu se va redresa nici in urmatorii 500 de ani.Intrebarea este, voi ce tehnici de supravietuire cunoasteti, si daca ati incercat vreuna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai korneleee, era juramantul soimilor patriei pe atunci care suna asa; JUR.sa cresc mare si voinic, fara sa mananc nimic, pe-ntunerec si pe frig.acum, nu stiu cum se descurca altii... dar am un coleg, care spune la servici; nu am mancat nici un c... t dimineata.altul zice; eeeeuu am apucat sa iau doua trei linguri din fuga.deci deduc un lucru, ca si nebunaticu dealtfel.romanul e inventiv.

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sa traiesti pe spinarea altora si sa mananci " ceva dulce"cu lingura sau polonicul a functionat cu succes si sunt foarte practicate si azi.(o sa ma intrebati sigur daca le-am incercat dar nu va spun!)

| hominid dreak explică:

Domnu' Nicu...imi pare rau pentru confuzia creata, dar daca nu ai auzit de bazaconiile astea, cred ca n-ai cunoscut cat de profund era si inca este comunismul in constiinta noastra romaneasca.Asa cum spune cu nostalgie si Tepes, cu totii cati eram atunci copii, am crescut mari si voinici, fara sa mancam nimic si de foame mana mai cadea si sub buric elogiind maretele realizari. In definitiv, bancuri cu bucatari, militieni, doctori si popi erau si atunci, iar daca ne mai aducem aminte de ele si acum, o facem sa ne distram.In rest, toata cinstea pentru maestri bucatari.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Apa multa si pufuleti sau o supa de aia Rolton. O imparteam in doua, si dupa ea bean un litru de apa. O jumatate la 10, cealalta la 18... Si asa stateam toata ziua.
Cand eram prin turul Romaniei, plecat de nebun.