| vlad_2439 a întrebat:

Va propun o intrebare de logica. Avem un patrat oarecare.Cu 4 linii drepte, trebuie impartit in cinci parti egale, care la randul lor sa fie patrate.
Dau fundita

9 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Mai aducem cateva bete din bucatarie si se rezolvahee hee.

| Marii a răspuns:

Care-i intrebarea?

| asdffghjjkl a răspuns:

M-ai aburit laughing)
Care e raspunsul? big grin

identitate
| identitate a răspuns:

Nu ai cum sa faci asa ceva.

Cu 4 linii drepte (2 verticale, 2 orizontale) poti sa-l imparti doar in 9 (noua) patrate egale.winkingsau in 4 patrate, daca le consideri 4 linii pe cele 2 care se taie (nu ai precizat lunginea liniilor).

Orice altceva ai face iti ies dreptunghiuri egale, nu patrate...big grin

identitate
| identitate a răspuns:

@bombonela,
rolling on the floor
Un patrat are obligatoriu 4 unghiuri drepte si TOATE LATURILE EGALE!winking
Spui ca prima parte e mai "subtire" decat a doua => laturi mai lungi, deci nu-ti ies patrate!
Alea sunt DREPTUNGIURI!big grin
Asa tragi mai simplu 4 linii paralele si echidistante si tot 5 dreptunghiuri egale iti ies!tongue
Nu au cum sa-ti iasa 5 patrate intr-un patrat!
Deseneaza daca poti si masoara laturile! Daca iti ies egale, sa-mi spui si mie cum faci ca sa nu mor prost!big grin

P. S.
Intrebarea era:"Cum faci dintr-un patrat 5 patrate, folosind 4 linii drepte?"
Totul fara sa spuna "egale". A gresit cand a postat intrebarea.Nici el nu stie, a luat de undeva si a scris aiurea.Sau stie si a vrut sa rada...laughing "Problema" e veche.
Raspunsul e: Doua drepte care se intersecteaza in mijloc si fac o "cruce"(mai pe intelesul tuturor). Asa rezulta: 4 (linii) drepte, 4 patrate + patratul initial = 5 patrate!

| marla a răspuns:

Vrei sa-ti desenez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea: Se duc 2 linii unind jumatatile laturilor opuse. Astfel se obtin 4 patrate mai mici egale si patratul initial mare. Cele doua linii se injumatatesc, deci devin 4. Singura problema cred ca este de exprimare, in "cerinta": ar trebui liniile sa fie egale, nu patratele obtinute. big grin

| Spectra a răspuns:

E imposibil sa faci asta.

| adytza140 a răspuns:

Dami add la undertaker15_ady@yahoo.com