| GulDan a întrebat:

Ziceti-mi si mie glume amuzante cu moldoveni.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cu blonde...O blonda se duce la spovedanie.Ai pacatuit, fica mea? Da parinte.Te caiesti? Da parinte, ma caiesc.Bine, saruta crucea......Nu cu limba, proasto!

| Ashadow a răspuns:

Intr-o seara, Ion si Mărie, dupa o cearta infocata, hotarasc sa nu-si mai vorbeasca.Se pun ei in pat, iar Ion, care trebuia sa se trezeasca de dimineata ii scrie un biletel Măriei "Trezeste-ma la ora 5". Dimineata, la ora 10, se trezeste si Ion.Nervos nevoie mare, se uita in pat si gaseste un alt bilet "Este ora 5 boule.Trezeste-te!"

| dragos9234 a răspuns:

Doi moldoveni mergeau pe strada...
ăhăhăhă

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Merge un moldovean la un restaurant.
-Chelner un suc te rog dar sa fie nici prea rece nici prea cald. Ii aduce chelnerul sucul.
-Chelner o ciorba te rog dar sa fie nici prea rece nici prea calda.
-Chelner adumi o...
-Ba da stii ceva pupama in fund nu prea in stanga dar nici prea in dreapta aici...

Ibig grine ce isi plimba moldovenii copii cu roaba prin beci?
R: Ca sa se obisnuiasca cu metroul.

Intr-un magazin de lenjerie intima intra o olteanca, o ardeleanca si o moldoveanca.
Olteanca cumpara 7 perechi de chiloti si se duce sa-i plateasca.
Vanzatoarea mirata o intreaba:
- Da ce face-ti dumnevoastra cu 7 perechi de chiloti odata?
- Pai cate o pereche in fiecare zi a saptamanii!
- A... Inteleg!
Vine si ardeleanca cu 5 perechi...
- Dumneavoastra nu folositi tot 7 perechi pe saptamana? intreba curiosa vanzatoarea!
- Pai barbatul meu ma vrea Sambata si Duminica fara...
- A...
Vine si moldoveanca cu 12 perechi.
Vanzatoarea nedumerita intreaba:
- Bine, bine, inteleg pe celelalte, dar dumneavoastra ati luat cat ele 2 la un un loc!
- Apoi anul... are 12 luni!

- De ce fug moldovenii dupa salvare?
- Ca sa pupe crucea.

Stefan cel Mare la razboi:
-Pi cai, osteni!
-Si eu picai, Maria Ta!

Intr-o dimineata inainte de lupta Stefan cel Mare aduna armata si intreaba:
-Cine a baut aseara? Nici un raspuns.
-Cine a baut aseara intreaba a doua oara.Tot nici un raspuns.
-Cine a baut aseara intreaba nervos a treia oara.
Din formatie iese un soldat pirpiriu si spune:
-Eu MARIA TA!
-Hai sa ne dregem, ceilalti la LUPTA!

Vine un timp nasol, cu friguri foarte mari; la un moment dat Stefanuc ii zice la consoarta lui:
- Auzi fa, Anuta, iete e frig, ce zisi, bagam porcu in casa?
Anuta ii raspunde:
- Da ma, Stefanuc ma, da' pute...
Stefanuc:
- Las` ca s-o obisnui el cu mirosu'!

Q: Ce zic moldovenii cand scot sosetele?
A: "a mai trecut un an..."

De ce au moldovenii casele rotunde? Sa nu stea hotul la colt.