| Tera a întrebat:

Un barbat citeste intr-o dimineaza un articol despre un om care a murit intr-un accident, duce ce termina de citit lasa ziarul jos si strica Acesca nu a fost un accident a fost o crima! De unde stie barbatul ca a fost o crima si nu un accident? NU ESTE CRIMINALUL!

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Arata articolul si mai discutam.

| darrio2007 a răspuns:

O tentativa de crima vad ca si tu faci.La limba romana.

| TiberiuFasole a răspuns:

Fiindca dusmanul lui e criminalu, cel putin o persoana pe care o cunoaste.

| TiberiuFasole a răspuns:

Ba, era asa usor: A GHICIT. Zice ca "stia", deci e adevarat ca a fost o crima, fiindca a ghicit"

| Tera explică (pentru TiberiuFasole):

Deci am aflat si eu raspunsul dupa mult timp.
Domnul si doamna Smith pleaca in vacanta, doamna Smith are un accident si moare. Tipul care citeste ziarul este agentul de voiaj al domului Smith.Motivul pentru care stie ca moartea doamnei Smith este o crima si nu accident dupa cum citeste in ziar e ca domnul Smith a cumparat de la el biletele de vacanta si in timp ce domnul Smith si-a luat bilet dus-intors, a cumparat pentu sotie doar dus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea nu e crimă?
Dacă nu a fost criminalul direct, poate a fost un acompaniator în crimă, sau doar era prezent când s-a petrecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El este victima? E fantoma sau ceva?

| Tera explică:

O prietena mi-a pus aceasta intrebare de logica si nu reusesc sa gasesc raspunsul la ea. Deci un om citeste intr-o dimineata un ziar si vede un articol despre o persoana care a murit intr-o accident, dupa ce termina de citit articolul lasa ziarul jos si striga,,, Aceasta nu este un accident este o crima,, Intrebarea este de unde stie omul ca a fost o crima si nu un accident? El nu este criminalul iar el si victima s-au intalnit o singura data pentru scurt timp.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru Tera):

Asta am zis si eu, ori, victima a fost martor, scurt timp adica inainte sa moara, si sa presupunem ca victima era pe jos, victima a fost impinsa de masina iari omul nu a mai vazut victima. Pe scurt, a fost martor, si s-au intalnit o data scurt timp, fiindca daca era pe jos si a fost lovit de masina, logic ca a fost macar un pic "impins".

| Tera explică:

Am intrebat-o pe prietena mea si a zis ca Nu a fost martor.

| Tera explică:

Nu, tipul care citeste ziarul nu e criminlul

| TiberiuFasole a răspuns (pentru Tera):

Atunci cunoastea persoana, dar nu o placea, sau a fost o din aia care da interviuri, si a dat interviu o singura data, si asa a cunoscut-o, de fapt nu, ca asa s-ar fi uitat de mai multe ori, de fapt e posibil, fiindca asa se pune ca o vede, nu ca o intalneste. Daca nu, e o ghicitoare fooarte slaba, sunt raspunsuri logice multe, dar doar unul e corect, o ghicitoare buna e cea in care e doar un raspuns logic.

| Tera explică:

Nu cred ca e asa cum ai zis, prietena mea mi-a zis ca e un raspuns foarte logic si foarte simplu dar nu reusesc sa imi dau seama

| TiberiuFasole a răspuns (pentru Tera):

Nu are cum, sunt zeci de raspunsuri foarte logice, de exemplu aia cu martor e un raspuns logic. Oricum, nu vrea sa-ti spuna?

| Tera explică:

Nu este victima si nici fantoma si nu, nu vrea sa imi spuna trebuie sa găsesc răspunsul corect

| BizSinir a răspuns:

I-a marturisit acesta inainte de a muri ca ii vre cineva raul? big grin

| Trixy65 a răspuns:

Incearca sa descrii mai bine ca nu am inteles nimica...

| fkfgjgfgd a răspuns:

Din ziar

| fkfgjgfgd a răspuns:

Stai putin criminalul era cel care conducea masina deci el la ucis