| beeatricefa a întrebat:

Aș avea și eu nevoie de câte răspunsuri la următoarele informații. Iubitul meu este domiciliat în Germania cu cetățenie română, buletinul de 14 și respectiv 18 ani nu le are pentru ca părinții lui fiind divorțați el locuind cu tatăl lui acasă nu a putut veni în țară din motive medicală și nici împuternicirea nu a putut fi făcută din cauza dificultății de a merge. Problema este în felul următor, în martie prin 20 presupun a mers să își facă pașaportul, acum 2 săptămâni a sunat să vadă cam în cat timp i ar ajunge și i s-a dat un termen de 40 de zile, biletul de autobuz este deja cumpărat, nu poate să îl ramburseze sau să remedieze situația altfel punându l într-o o altă dată. Întrebarea mea este, se poate călători și cu un format electric PDF cu pașaportul? Dacă da, se mai poate întoarce în Germania? Ar exista alte dezavantaje?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate calatori cu nici un act in format electronic, doar cu buletinul sau pasaportul in original.
Sa anuleze biletul de calatorie, ca fara actele originale nu poate calatori nicaieri.

| beeatricefa explică (pentru Violleta2022):

Asta este și problema ca biletul nu l poate anula sau rambursa și e vorba de 300 de euro până la urmă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru beeatricefa):

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu-ti cumperi niciodata bilet de calatorie avand toate actele expirate.

A facut un lucru fara logica si din pacate, a pierdut banii, fiindca legea este lege peste tot, iar calatoria in afara Romaniei nu se poate fara un act de identitate in original.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poți călători decât cu actele in original.