| mirakonto a întrebat:

Bună. Ce se poate întâmpla dacă nu îmi plătesc locurile pentru avion, mi se pare o prostie practic sa le " cumpar". Exista situația sa nu fie valabil biletul?

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu se întâmplă nimic. Cand mergi la aeroport îți dau iei random locul gratis. Pe internet îți cumperi biletul fără sa plătești locul. Asa am făcut noi la ultimul zbor dr anul trecut în iarna.

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci veti primi locuri in avion pe unde mai raman neocupate, unu pe aripa, altul probabil in coada avionului sau chiar langa wc si daca calatoria este de peste- ore, este deja nasol, ca nu poti discuta cu nimeni si nu te simti confortabil cand lumea merg la wc, se prijina de scaunul tau, iti da cu cotul in cap, te calca pe picioare ori vin mirosuri de urina si treaba mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să îți dea unul aleator la check-in. Și dacă sunteți mai multe persoane va da loc unde apuca pentru fiecare în parte.

| Frank51 a răspuns:

E valabil doar că locul va fi aleatoriu, adică unde nu sunt rezervate.

| FreddieM a răspuns:

Cumparatul locurilor e opțional, nu are treaba cu biletul. Locurile ți se vor aloca în mod aleatoriu în momentul când poți face check in, adică cu 24 de ore înainte de zbor. Dacă decizi sa le cumperi înainte, tot atunci poți face și check in.
Aa, si nu trebuie sa mergi la aeroport sa faci check in, deși e posibil, dar te costa foarte mult, normal îl faci singur,, gratis, online, pe situl companiei de zbor.
Cheers

| ioana748 a răspuns:

Vad ca vorbiti la plural. Asta inseamna ca exista posibilitatea sa stati la ceva locuri distanta fata de cel/cei cu, care calatoriti sau in cel mai rau caz, sa nu va puteti urca in avion caci locurile au fost deja toate rezervate.

| SuNaM a răspuns:

Depinde. Daca nu iti alegi locul cumparandu-l, ti se va da un scaun random unde mai este loc. Acum daca mai este loc, este strict vorba de noroc. De obicei zborurile nu sunt asa de aglomerate incat sa nu ti se gaseasca un loc, dar este un risc pe care trebuie sa ti-l asumi. De ramas prin aeroport nu ramai, ti se va da un zbor si vei fi imbarcat in urmatorul. Deasemenea, o sa iti dea si o foaie care arata ca nu ai mai avut loc in avion. Cu aceea foaie, poti sa iti iei compensatie de 250 / 600 / 1000 euro in functie de lungimea zborului. Succes!

| FreddieM a răspuns (pentru SuNaM):

Zbor cam 4-5 ori pe an, nu am mai auzit asa situație. Serios, unde ai auzit asa ceva? Eu știu ca se vând doar locurile disponibile. Ai pățit tu, dă-mi un link ceva, ca sunt chiar curios.
Cheers

| SuNaM a răspuns (pentru FreddieM):

Eu am lucrat la Wizz Air. De acolo știu la customer support Veneau oamenii în perioada de vara cu solicitari de denied boarding la greu. Ai un paragraf aici :

,, Refuz la îmbarcare pentru zborurile în cadrul Uniunii Europene

În 2004, Parlamentul European și Consiliul Uniunii Europene au adoptat Regulamentul 261 (pe scurt, CE 261), care a stabilit norme comune în materie de compensare și de asistență a pasagerilor în cazul unui refuz la îmbarcare. Pasagerii pot solicita între 250 și 600 euro, în funcție de distanța călătoriei. Există însă câteva aspecte, pe care le discutăm în cele ce urmează. " Îți las link ul complet.
https://www.claimcompass.eu/ro/compensatie-refuz-la-imbarcare/

Și asta este fix de le Wizz Air.
Denied Boarding

In case of an overbooking or aircraft downgrading, Wizz Air will request volunteers to give up their seats

in exchange for compensation and applicable means of care. In the event that there are insufficient
volunteers, and you are involuntarily denied boarding, you are entitled to the rights defined under Section
(1), Section (2) and Section (3) outlined in the Description of Your Rights section of this Notice.
Flight Delay
In the event that your flight is delayed by two hours or more hours from the scheduled time of departure,
depending on the length and route of your flight and length of delay, you are entitled to the benefits
defined in Section (2) below. If your flight is delayed by five hours or more from the scheduled time of
departure, you are entitled to the benefits defined in Section (1), Section (2) and Section (3) of this notice.

E un document întreg. Firmele aeriene nu prea își permit să meargă goale așa ca they overbooked the flights daca e in zbor popular pentru a face maxim profit. Doar caută Denied Boarding Overbooked flight și o să vezi fiecare linie aeriana ce zice;).

| SuNaM a răspuns (pentru FreddieM):

Și sper sa nu te întâlnești cu asta niciodată, dar dacă o faci, îți iei ori 250 euro, ori 400 ori 600 în funcție de distanța pe care o are zborul. Nu îmi mai amintesc calumea doar că peste 2000km este maxim adică 600 euro compensația.

Așa că funny *** : Era o femeie de i-a dat Wizz ban sa mai zboare cu ei pentru că odată la câteva luni își luă toată familia și știa zborurile aglomerate. Stătea cu ai ei ultima sa nu prindă loc și când îi dădeau Overbooked Flight femeia avea cam 6 oameni cu ea. Și normal că știa și zborurile lungi și își lua 600 euro x 6 persoane adica 3600 euro pe noapte. Și făcea asta des că de aia au prins-o xD