| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt student la zi in anul 2, si vreau sa stiu, se poate sa ma transfer in alta tara care nu este din UE si sa-mi continui scoala acolo? am inteles ca diploma este recunoscuta doar in Uniunea Europeana. Are ceva legatura recunoasetrea diplomei cu transferul la o scoala in lata tara?

Răspuns Câştigător
| Speolog a răspuns:

In principiu nu au nici o legatura una cu alta.
Te poti transfera la orice facultate in masura in care facultatea la care vrei sa te transferi iti aproba cererea de transfer. Ei trebuie doar sa iti recunoasca materiile pe care le-ai studiat si pentru asta ar trebui ca facultatea pe care o urmezi acum si cea la care vrei sa mergi sa aiba programe compatibile.
In ceea ce priveste diploma pe care o vei primi la absolvire, la noi se zice ca este recunoscuta in UE, dar poate la fel de bine sa fie recunoscuta si in afara UE. E valabil si invers pentru diplome obtinute in afara UE.

| anonim_4396 explică (pentru Speolog):

Multumesc winking

1 răspuns: