| xangelx25 a întrebat:

Bună, nu am fost niciodată cu avionul și aș vrea să stiu cum se procedează.
1. Este nevoie de pașaport sau există posibilitatea să merg doar cu actul de identitate?
2. Pe multe site-uri am observat termenul,, check-in". Ce este? Se plătește?
3. Există alte taxe suplimentare de care ar trebui să știu?

Nu am momentan plănuit nimic, dar mi-aș dori să călătoresc în țările vecine, nimic exotic.
Doresc să precizez că sunt din Timișoara, iar compania care m-ar interesa este Wizzair. Dacă știți altceva mai bun, îmi puteți recomanda. Eu despre această companie am auzit de la cunoștințe și prieteni.

Vă rog mult să nu dați cu hate! Mulțumesc în avans celor ce îmi vor răspunde la întrebări.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deci:
1. Pasaport ai nevoie doar daca calatoresti in afara UE.
2. "Check in" este controlul de imbarcare (la iesirea din sala de asteptare spre avion. Se verifica actele, bagajul (inclusiv greutatea), treci prin poarta cu detector de metale, etc.
3. Taxa suplimentara platesti daca depasesti termenii din bilet (de exemplu; greutatea bagajului)
De obicei, cand rezervi/platesti biletul, ti se comunica ce ai de stiut (citeste inclusiv "Termene si conditii"! ).

| LaviniuA a răspuns (pentru Bula):

Ala e security check mai Bula laughing cand bipaie poarta si te pipaie doamna politist sa vada ca n-ai explozibil sub haine laughing

| Bula a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, se face la check-in, adica la iesirea din sala de asteptare, spre imbarcare in avion.

| LaviniuA a răspuns (pentru Bula):

Mno daca tu ii zici check-in la aia bine. Eu zic checkin la acea confirmare online sau la ghiseu, in urma careia se elibereaza biletul.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Da si trebuie sa dai si bagajul, caz in care ai bagaj. Daca ai bagaj, ca faci biletele online, sau ca le faci la aia cand duci bagaju tot dracu ala e., asa ca nu le mai faci online, in cazul ca ai bagaje, oricum tot acolo ajungi, tot or sa iti ceara biletele sa le vada, pasaportu sau CI sa verifice.

Daca nu ai bagaj sa bagi in cala, atunci da, faci online iei biletele sau codul ala uneori, depinde de ce zbor este si te duci direct la poarta de intrare.
Asa zic astia de la aeroport ca inseamna check in asta, sa ai biletele si sa dai bagaju in cazul in care ai bagaj pentru cala.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Termenul de "Check in" nu e nici pe departe "controlul de imbarcare". Documenteaza-te putin inainte sa il dezinformezi pe om.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

"Check" = verificare, control.
"Check in" = verificare, control la intrare (undeva).
Termenul "Check in" se foloseste contextual, pentru multe, de exemplu si pentru intrarea undeva cu cartela magnetica.
In toate contextele inseamna verificarea idetitatii pentru acces )undeva).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Esti amuzant, vezi ca au explicati altii mai sus ce inseamna, citeste, documenteaza-te nu mai explic si eu odata.

| Violleta2022 a răspuns:

1. depinde unde mergi, in Uniunea Europeana este suficient actul de identitate, dar in tarie care nu sunt in UE, este nevoie de pasaport si uneori chiar VIZA.

2. Check-in-ul se face cu 24 de ore inainte de zbor, cand faci practic confirmarea zborului si inregistrarea bagajelor. Nu se plateste nimic la chec-in, dar s epoate platii la greutatea bagajelor daca depasesc limita legala, inscris ape biletul de calatorie.

3. Taxele sunt mentionate pe biletul de calatorie si in general s eplatesc la cumpararae biletului.
Dupa cum spuneam, daca ai grija ca bagajele sa aiba masurile corecte acceptate si impuse de compania aeriana si greutatea maxima inscrisa pe bilet, nu ai de ce sa platesti nimic extra.

Ai mare grija sa citesti ce NU ai voie sa iei in bagaje, in special in bagajul de mana, ca sa nu ai supriza ca ti se confisca (forfecute sau unghiere, ace, brichete, cutitase, lac de unghii, acetona si alte produse inflamabile sau ascutite, lichide de peste 100ml samd).

| anonimg a răspuns:

1. Ca cetățean român ai nevoie doar de carte de identitate dacă mergi în statele membre ale Uniunii Europene.
Dacă țara nu este membră a UE, atunci ai nevoie de pașaport.

2. Găsești pe site-ul lor mai multe detalii; chiar poți sta se vorbă în direct cu unul din operatorii lor:
https://wizzair.com/......-imbarcare
Check-in este controlul biletului mai înainte de a te urca în avion; acesta se face cu cel puțin 30 de minute înainte de a te urca în avion, pentru ca unele probleme să poată fi rezolvate în timp util.
3. Da, pot exista taxe suplimentare (la check-in, la greutatea bagajelor; și nu mai zis că apa este scumpă în aeroport, și posibil să nu te lase să intri cu apa ta -asta este jecmăneală pe față aprobată de orice guvern corupt).

[La închirierea camerei unui hotel există și check-in și check-out. Acestea reprezintă primirea camerei (fie că ai rezervat-o mai dinainte, fie atunci pe loc), și respectiv predarea camerei (nu poți pleca până când personalul nu o verifică).]

| NLS a răspuns:

1.
În calitate de cetățean al UE, aveți dreptul de a călători liber atât în cele 27 de state membre ale UE, cât și în Elveția, Islanda, Liechtenstein și Norvegia (țări din afara UE, dar membre ale spațiului Schengen ) deținând fie un pașaport, fie o carte națională de identitate în curs de valabilitate.

2. Check-in reprezinta etapa in care iti rezervi efectiv locul in avion, si in urma careia primesti biletul (boarding card) in format PDF, in contul de utilizator al companiei la care ai cumparat biletul (in cazul in care doresti sa zbori cu WizzAir, recomand sa cumperi biletul direct de la ei, nu de la alte companii, prcum vola.ro, etc)

Pentru check-in, ai 3 variante:

a) il faci tu online, si la Wizz e gratuit

b) alegi optiunea Auto-Check-in, costa 2.95 euro per zbor, deci 6 euro dus-intors, si il fac ei, dar o sa iti apara notificare in cont/aplicatia WizzAir pe telefon, sa le dai datele din buletin, nr de telefon, etc
Poti introduce manual datele ce ti le cer,
sau poti urca o poza cu buletinul, si mai completezi ce se cere in plus

c) il faci la aeroport, si costa 13 euro

3. Nu exista taxe suplimentare, dar exista o multime de optiuni suplimentare, ce urca la cer pretul biletului.
De exemplu daca iti alegi loc inainte de etapa de check-in, costa 23 euro per zbor, sa iti alegi locul dorit, dintre cele ramase libere.
Deci inca 46 euro aiurea, mai ales cand calatoresti singur, si nu ai pretentii, e aiurea.

Sau Wizz Priority, o optiune speciala ce costa peste 200 euro si e valabila un an, merita daca calatoresti des (ai 10 euro reducere la bagajul de cala, si 10 euro reducere la bilet, ai voie cu un bagaj de cabina suplimentar de 55 × 40 × 23, prioritate la check-in-ul bagajelor de cala in aeroport, prioritate la imbarcare, etc).
Mai sunt multe optiuni, ai grija ce alegi.
Exista undeva si optiunea unei asigurari de sanatate, nu e obligatorie.
Sau poti bifa o alta optiune sa primesti banii inapoi daca nu poti zbura din motive medicale (sau din orice motive), sau sa iti schimbi data zborului.

Daca doresti si ai nevoie de asistenta amanuntita la crearea contului si cumpararea biletului, scrie-mi pe privat.

PS: indiferent ce metoda alegi pentru check-in, acesta se realizeaza doar cu 24 de ore inaintea zborului.
(dar atentie daca alegi Auto check-in, o sa primesti notificare in cont pe PC/ sau in aplicatia de pe telefon, sa le dai datele din buletin, telefon, email, etc)

Dupa ce ai facut check-in-ul, o sa primesti in cont/aplicatie, boarding cardul.
Acesta trebuie descarcat in telefon, si eventual, pentru siguranta crescuta, chiar tiparit pe hartie.

Daca din anumite motive nu se deschide telefonul, nu o sa poti zbura.

PS: cand comanzi zborul, o sa primesti un cod.
Acesta trebuie obligatoriu mentionat la plata, presupunand ca realizezi plata online prin banking online.

Altfel, banii tai vor intra la ei in cont, dar nu vor fi atasati comenzii tale.
Rezultat? Iti vor anula comanda, iar sa iti primesti banii inapoi, e o adevarata provocare.

Eu am patit (nu din vina mea, ci a bancii), am pierdut 75 euro, si am renuntat sa ma mai cert cu Wizz sau cu banca.

BONUS: :)

https://www.youtube.com/watch?v=vBbpK_t6Voc

| NLS a răspuns (pentru NLS):

PS: in bagajul de cabina (40x30x20) nu ai voie decat cate un recipient de 100ml cu apa sau alte lichide/creme de baza.
Mi s-a confiscat pana si pasta de ras.

Apa cumparata in aeroport, dupa ce ai trecut de control, o poti lua in avion, dar nu faci nici o afacere, pentru ca si in avion e la acelasi pret: 14-15 RON / 0, 5 l

| LaviniuA a răspuns:

Daca tara e in UE, n-ai nevoie de pasaport. Mergi cu buletinul.
Check-in poti sa faci online, cu o zi-doua inainte de plecare. Daca iti rezervi loc, parca iti permite sa faci checkin cu mai mult timp inainte.
Taxe suplimentare sunt daca vrei sa-ti rezervi loc sau daca ai bagaje mai mari decat un ghiozdan/geanta.

| Analex17 a răspuns:

1. Depinde de destinatie, UE sau non-UE ori tari cu care exista tratat, ex. Moldova, Serbia, unde se perimite accesul cu CI.
2. Check-in reprezinta inregistrarea calatorilor si a bagajelor, se poate face online, in principiu daca se călătorește fara bagaj de cala sau la aeroport, cu aproximativ 2 ore inainte de plecare. De multe ori este gratuit, funcție de compania aeriana.
3. Pot exista taxe de bagaj (cala sau cabina), loc preferential etc. De toate taxele poti afla in momentul rezervarii biletului, exceptie bagajele care depasesc dimensiunile sau greutatii acceptate, pentru care se pot achita taxe in momentul check-in-ului/îmbarcării.
Alte informatii se pot afla pe site-ul companiei aeriene cu care zbori.
Atentie la controlul de securitate, la obiectele intetzise in bagajul de cabina.

| PrinceCharming a răspuns:

1. In UE poti folosi CI.
2. Check in este practic momentul in care primesti biletele de avion. Daca-l faci on-line este gratuit, dacas-l faci la aeroport atunci platesti cativa euro.
3. Alte taxe pot fi platite daca vii cu bagaje peste cele deja platite la rezervare.