| TheSpectacularSpidey a întrebat:

este adevarat ca Galatiul este mai mare decat Bucurestiul? Asa am vazut pe Wikipedia (atat varianta in romana cat si cea in in engleza) ca Bucurestiul are 228 km2 iar Galati-ul 246 km2 (orasul) iar judetul are 4.466 km2.

Nu stiu ce sa cred, eu stau in Galati si stiu ca orasul e foarte mare, se intinde de la Dunare pana la Combinatul Siderurgic. Dar nu prea imi vine sa cred ca e mai mare decat capitala.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca intra si combinatul in acesta masuratoare pentru ca altfel nu vad cum s ar putea

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Marimea unui oras se discuta in functie de populatie, nu de suprafata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt din Galati.
Bucurestiul este mai mare decat Galatiul!
Orasul nostru nu se intinde de la Dunare, pana la combinat. Adu-ti aminte ca judetul Galati, include si Targu Bujor, si Beresti, si Tecuci.
Ce zici tu, "de la Dunare la Combinat" e de fapt orasul Galati.

Este mai mic decat Bucurestiul, dar nu cu mult

| TheSpectacularSpidey explică (pentru anonim_4396):

Pai su eu ma refer la oras, nu la judet, judetul e clar ca e mai mare decat Buc, dar de ce pe Wikipedia scrie 246 km2 ca are orasul iar Buc 228?

| GiKx8 a răspuns:

Uricani este cel mai mare oras din Romania ca suprafata!