| Anitta97 a întrebat:

Cel mai frumos loc din România?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În județul Brașov : Măgura, Peștera, Plaiul Foii la poalele muntelui Piatra Craiului, Râșnov și Valea Glăjăriei la poalele muntelui Bucegi, Pârâul Rece, Cabana Trei Brazi și Cabana Secuilor, Vama Buzăului, Rezervația de Zimbri, Cascada Urlatoarea, Dălghiu pe DJ spre Zizin cu priveliște către muntele Ciucas. Poți traversa prin pădure, dacă ai o mașină off-road, spre Zizin ( prin Valea Zizinului).

Holbav - Paltin - Poiana Mărului. Ciocanu, Șirnea, Fundata, Drumul Carului, Moieciu de Sus

În Covasna : Sfântu Gheorghe, Târgu - Secuiesc, Covansa ( orașul), și la izvoarele de apa minerală bogata în fier la Șugas-Bai, Malnaș-Băi.

În Harghita Băile Tușnad la alte izvoare de apa minerala și lacul Sfânta Ana.

În județul Buzău lacul și barajul Siriu

În județul Argeș cheile Dâmbovicioarei și punctele de repeer de pe DN dintre Podu Dâmboviței și Fundata. Pline de gunoaie pe alocuri, dar frumoase priveliști.

În Prahova Lacul Paltinu.

În București - Ilfov

Parcul IOR în București, Parcul Drumul Taberei, Parcul Dintre Flori în Buftea, Parcul Dendrologic Chitila, Parcul Sfântul Pantelimon, Parcul Crângași, Lacul Morii.

Și bineînțeles orașul meu natal Brașov, Poiana Brașov, Pietrele lui Solomon, Tâmpa.

Asta înseamnă să fii pasionat de ciclism și mers pe jos ( de unul singur). Ce am scris mai sus din experiență personală.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde: ce "ochi" formati ai.
Unii vad panorama din masina, avion sau vapor.
Altii fac drumetii pentru a gasi si a vedea "frumosul".
Dar daca esti curios de frumusetile naturii, este suficient sa te uiti in imediata ta apropiere: cum arata o floare (de la radacina pana la petale), cum se plimba o furnica sau un melc (vazut sub lupa), etc.

Natura este frumoasa peste tot.
Trebuie doar sa inveti sa VEZI.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Satele Peștera si Măgura din Bv.

| dullcat a răspuns:

La mine acasa.

| Holiday a răspuns:

Cheile Banitei.

| gabicoo a răspuns:

Acolo unde te simți în largul tău!

| ReddY25 a răspuns:

Unde îți place ție

| 1234568807 a răspuns:

Nu exista cel mai frumos loc, sunt multe locuri frumoase si cetati istorice vechi de secole intregi, Romania e o tara frumoasa cu multe locuri frumoase

Răspuns utilizator avertizat
| Drake21 a răspuns:

Transfagarasan

| ALM2000RO a răspuns:

Delta Dunării big grin

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Transfagarasan
Sighisoara
Delta dunerii
Sighisoara
Lacul sfanta Ana
Transilvania
Bucovina

Cel mai frumos loc din Romania e acel loc unde te simti dorit, iubit si unde esti fericit, poate fi si pe ultimul deal, de altfel poti fi in cel mai frumos loc din lume si sa fii chiar printre multi oameni nefericit sa te simti singur si neinteles!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

De acord!

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa bro din pacate nici banii multi nu aduc fericirea nici locul faimos ci locul unde te simti conectat cu oamenii din just unde esti iubit si apreciat pentru ceea ce esti! Din pacate oamenii din viata noastra definesc unde ne simtim bine sau nu fie membrii familiari fie prieteni,din pacate din nou nu prea mai exista oameni in ziua de azi asa ca nu e bine sa depinzi de nimeni sa nu ai asteptari de la nimeni,poti sa fii in cel mai frumos loc de pe pamant si oamenii sa iti induca o scarba de vrei sa uiti definitiv si de locul ala si de ei!
Eu nu mai am pe nimeni,intre neamuri m-am simtit singur ca un strain,neinteles, parinti nu mai am, prieteni nu, aveam unu ce in mortii lui m-a invatat sa joc la pacanele am reluat amicitia cu el dar din nou nu mai vb cu el ca e pervers, o lighioana bipeda! Caut si eu idei unde sa merg ca nici in locul unde ma aflu nu mai pot sta! Si eu trebuie sa imi gasesc undeva noua CASA! happy
Deci cel mai frumos loc e acolo unde te simti bine big grin

| explorandromania a răspuns:

Sunt atat de multe locuri dar voi face referire doar la cateva din Vestul tarii, deoarece aceasta zona este promovata mai putin.

***Banatul Montan: Chipul lui Decebal, Dunarea, Cascada Modavita, Cascada Buraul Mare, Insula Ostrov, Cascada Vanturatoarea, Cheile Corcoaia, Lacul Ochiul Beiului, Cascada Beusnita, Lacul Dracului, Cascada Bigar

https://explorandromania.blog/......ul-montan/

*** Muntii Apuseni sunt superb atat pentru drumetii cat si pentru relaxare. De vazut: Padis Glavoi cu nenumarate le trasee, Pestera Scarisoara, Cascada Varciorog, Cascada Patrahaitesti, Pestera Ghetarul de la Vartop, Cetatea Trascaului, Cascada si Pestera Vadu Crisului, Cascada Sipote, Cascada Pisoaia etc.

https://explorandromania.blog/2023/08/19/obiective-turistice-judetul-alba/

https://explorandromania.blog/2021/12/19/trasee-usoare-in-zona-padis/

***Judetul Hunedoara: Castelul Corvinilor, Cetatea Devei, Gradina lui Zoe, drumetii in Retezat, Muzeul Aurului, Cheile Banitei, Cetatile Dacice etc.

https://explorandromania.blog/......hunedoara/