| Dianaaaaa82 a întrebat:

Hei, TPU!
As avea nevoie de niste sfaturi pentru a-mi stăpâni frica de zbor. Deci în toamna urmează să merg in Irlanda, și nu știu exact ce sa iau până acolo... daca avion sau autocar, nu am mai mers niciodată cu avionul, am înțeles că e mult mai confortabil decât să petreci 2 zile in autocar, însă sunt o persoană claustrofoba, mă gândesc numai la ce-i mai rău, am și probleme cu presiunea atmosferica, in sensul că mi se înfundă foarte repede urechile, mi-e frica că poate se prăbușește avionul, sau că din cauza presiunii să-mi plesnească un vas de sânge sau timpanul...numai filme! Ajuta-ti-mă cu un sfat, cum îmi pot stăpâni aceasta frică, deoarece voi merge singura!

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Am mers și eu cu avionul de vreo 3 ori, și ca sfat, dacă ai emoții, dacă nimerești lângă geam, să închizi oblonul ăla din plastic pentru a nu vedea cerul, și pregătește un playlist cu melodii preferate, cam de vreo 2-3 ore sau cât durează zborul, închide ochii, și lasă mintea goală cu melodiile în căști. O să treacă imediat timpul. Și roagă pe cineva de lângă tine sa te trezească când ajungi.

A da, și o să trebuiască să fi atenta la ce o să îți explice stewardesa în primele minute înainte de zbor. Orice telefon sau laptop, dacă-l iei cu tine, să fie pe mod avion. Cam atât ar fi de explicat. Baftă!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pune și tu problema asta... 2 zile cu autocarul pe drum ai de 100 ori mai multe șanse să ai un accident decât cu avionul care e de departe cel mai sigur mijloc de transport.

Daca ar exploda vase de sânge în avion... Ar muri zilnic zeci de mii de oameni. Dar ghici ce nu a pățit nimeni asta.

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi cu trenul.

| healerdx7 a răspuns:

Mesteca guma din momentul in care incepe decolarea si pana la aterizare. E un zbor scurt si nu are ce sa se intample.

| Dianaaaaa82 explică:

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, le voi lua în considerare!