| alecul2004 a întrebat:

Înainte ca România să intre în Uniunea Europeană în 2007, care era regimul de vize pentru cetățenii romani?
-În ce țări puteau merge românii fără viză până în 2007?
-Era posibilă călătoria doar cu cartea de identitate și dacă da, în ce țări?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu era posibila calatoria cu cartea de identitate nicaieri, doar cu pasaport.
si da, era nevoie de viza si pentru tarile europene.

| alecul2004 explică (pentru suntserios):

Trebuia pasaport si pentru R. Moldova?

| suntserios a răspuns (pentru alecul2004):

Pașaportul pentru Moldova a fost scos recent chiar

| gabicoo a răspuns:

Fără viză doar în țările non UE: Ucraina, Bulgaria, Serbia, Macedonia, Bosnia Herțegovina, Turcia, etc, iar cu buletinul sau cartea de identitate doar în Republica Moldova.

| alecul2004 explică (pentru gabicoo):

De curând m-am informat cu tot ce trebuia și am aflat ca românii nu au avut nevoie niciodată de viză pentru țările post-comuniste sau europene de est (Bulgaria, Ungaria, Polonia, URSS), puteam circula în UE fără viză de la 1 ianuarie 2002, puteam merge în Rusia fără viză până în 2004, și când am intrat în UE, atunci și-a găsit buletinul rostul în strainatate