| VladAntonio a întrebat:

Salut, cum decurge cererea de viză pentru SUA pentru un român stabilit într-o altă țară (de exemplu Germania, Franța etc.)?
Este acest lucru un impediment în a o obține?
A mai trecut cineva prin acesta experiență?
Multumesc pentru răspunsuri.

Dau Fundă.

(da știu ca cererea trebuie să o fac în țara natală mai exact la ambasada SUA din București)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce fel de viza vrei...
https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder

Intra pe site-ul guvernului american si cauti conditii de aplicare pentru VIZA de: turist, de munca, de studii sau de care cauti tu, ca aiaic nu ai mentionat.

Nu are importanta ca locuiesti in Germania, Franta sau alt stat din Europa, conditiile sunt aceleasi pentru toti care NU sunt americani (nu au cetatenie americana).

Aplicatia de viza se face online, direct pe site-ul guvernului american.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie sa faci neapărat la București cererea. O poți face și la alta ambasada în alta țară. Nu știi dacă e neapărat nevoie sa ai rezidenta in tara respectiva sa nu.

Interviul e același oriunde l ai tine. Ți se vor pune niste întrebări de baza, unde te duci, cu cine, cât stai, ce ai in plan sa faci. Dacă vorbim de viza de turist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești stabilit acolo și ești cetățean român. Vii aici la ambasadă și depui cererea.

| relian a răspuns:

Nu trebuie sa faci cerere in tara natala, faci acolo in tara in care esti acum.
Cum decurge treaba? Cum decurge oriunde, cum decurge si in RO, nu te gindii ca in alte tari, aia la ambasada SUA din Franta is mai altfel decat cei din RO.
Mergi la ambsada SUA in tara unde locuiesti tu acum, sau muncesti ce faci, acolo faci totul, nu ai treaba cu RO, tu discuti cu americanii, nu cu romanii, nu romanii iti da tie viza, sa spui ca trebuie sa te duci in RO.
Dar asa fara sa ai ceva o baza, nu prea vad sa obtii tu viza pentru SUA, doar ca vrei tu sa mergi aici.