| MihaelaDart a întrebat:

Ce site similar mai e ca și Booking? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Hotelscombined
airbnb
DirectBooking
ebooking
trivago
etc.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Recomand pentru cazare în țară și site-urile astea:
https://www.lapensiuni.ro
https://www.turistinfo.ro

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Doar să nu te iei după „recenziile" care apar pe tristinfo - proprietarii au dreptul să le fie șterse „negativele"!

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Nici nu mă prea uit la recenzii, îmi place site-ul că au descrieri detaliate are cazărilor și multe poze și dai de numărul d contact spre deosebire de booking (ori e atât de încurcat de n-am reușit eu să găsesc unde e nr.). La pensiuni iar îmi place dacă pleci în grup că găsești de multe ori cabane întregi de închiriat

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

La booking primești numărul de contact imediat ce faci o rezervare. Dar dacă te interesează un hotel găsit prin booking și vrei să iei legătura direct cu ei, nimic nu te oprește să ceri ajutorul lui google: ceri așa: "hotel XYZ, (din orașul) ABC, (țara - eventual) PQR" și sigur dai de s@itul lor sau de pagina de FB, cu detalii de contact.
În ceea ce privește pozele... rolling on the floor de foarte multe ori arată cu totul altceva decât ceea ce găsești în realitate. (chestie probată inclusiv de mine).

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Păi aia, că doar când faci rezervare, dar mie nu-mi place să fac rezervare prin site-uri și prefer să vorbesc direct cu proprietaru, de aia mi-e mai avantajos site-ul celălalt. În plus am pățit să fie mai scump pe booking. Voiam să mergemla un hotel, pe booking apărea 250 lei pe noapte, am ajuns acolo și când am plecat ne-am dus să plătim și era de fapt 200. De atunci cu atât mai mult mă feresc și prefer să iau direct prin proprietar.

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Booking are politica de „best price guarantee". Dacă rezervi prin ei și le arăți că ai găsit mai ieftin în altă parte, ei restituie suma plătită în plus. Și pe asta am „testat-o" și mi-au returnat suma până la leuț.
În plus, dacă ajungi acolo și nu găsești exact ceea ce se prezintă pe site, îi suni și se descurcă să te cazeze în aceeași bani (sau mai ieftin) în altă parte, scutindu-te de alergături și nervi. Pe asta nu am testat-o personal, dar știu că funcționează.

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Nu era vorba de preț, ci pe mine mă interesează de mai multe oferte din locația unde plec mâine.

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Păi și atunci cum la ei era 250 lei și la hotel când am făcut noi rezervarea direct cu hotelu am plătit 200? laughing)

| MihaelaDart explică (pentru Adry05):

Își iau comisionul (site-ul) ceea ce mi se pare normal să își ia cotă parte de câștig.

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Dacă făceai prin booking și la dovedeai (prețul afișat pe s@itul hotelului), apoi le trimiteai copii după documentele de plată, primeai diferența de bani înapoi.
Ei nu se laudă că ar avea cel mai mic preț, dar te asigură că dacă există unul mai mic, îl oferă și ei.

| mihai69 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Partea cu prețul este un răspuns... oarecum suplimentar. Era oricum adresat altcuiva, pentru că în răspunsul ei a menționat și aspectul ăsta.

| Adry05 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da, știu ce zici cu comisionul dar ideea era de ce să fac rezervare prin site când pot face direct la hotel și să plătesc mai ieftin, normal că pentru câștigu lor iau banii ăia dar eu vorbeam strict de mine ca individ de ce aș da mai mult pentru aceeași cazare doar de dragu de a face rezervare printr-un site

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Pentru că la final constați că de fapt ai plătit cam la fel.
În plus, în timp, devii utilizator premium și beneficiezi de oferte speciale, reduceri etc. Pe care NU ți le dă niciun alt hotel.
Dar nu-s avocatul lor, ci doar un utilizator frecvent pentru că m-a convins politica lor.
Chiar acum sunt în Grecia, la un hotel rezervat tot prin ei.

| TatianaIstrate a răspuns:

Agoda ar fi o alta varianta. Pe mine m-a ajutat sa gasesc cazari mai ieftine cand am fost prin Asia.

| andreivlad155 a răspuns:

Recomand și https://iturist.ro pentru cazare direct la proprietar