| Kornuletz540 a întrebat:

Vreau să plec în decembrie într-un city-break de două săptămâni, în nordul Europei, într-o locație în care să ai ce să vizitezi(mă refer la muzee, clădiri istorice, palate, castele, expoziții, stațiuni), să aibă peisaje care se pot imortaliza pe Instagram și TikTok dar care să aibă prețuri accesibile, nu doar la cazare și mâncare. Ceva sugestii?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

In Danemarka am fost dar nu am ajuns pana in Copenhagen. De Helsinki nu am auzit nimic special dar au zone naturale foarte frumoase si sa petrec o noapte intr-un iglo de sticla in Rovaniemi e unul din visele mele.
Daca te inteteseaza partea de oras, arhitectura, istorie, muzee cea mai buna varianta din punctul meu de vedere e Suedia -Stockholm si Malmo dar e nevoie de resurse financiare serioase.
Tarile baltice in schimb zic ca sunt o varianta buna de luat in calcul. Sunt suficiente de aproape intre ele incat in 2 saptamani poti sa peteci cateva zice on fiecare daca te intereseaza asa ceva.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

St Petersburg!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și accesibil și nordul Europei. Greu. Poate țările Baltice

| gabicoo a răspuns:

Oslo!

| Eireann a răspuns:

Oslo e orice numai accessibil la pret NU, e mai scump si decat Londra.
Ce zici de Riga? Am stat doar 3 zile acolo intr-un weekend prelungit dar e un oras superb, arhitectura aproape perfect conservata la tot pasul, centrul vechi e o zona complet pietonala cu terase, restaurante si cafenele, marea e si ea foarte aproape cu Jurmala care e o statiune litorala superba. Preturile sunt accesibile, sunt foarte multe locuri si activitati cu intrare libera. In plus poti sa pleci in mici excursii in zone din apropierea orasului.

| Kornuletz540 explică (pentru Eireann):

Dar Tallinn sau Vilnius, ar fi okay?

| Kornuletz540 explică (pentru Eireann):

Dar oare în Copenhaga sau Helsinki cum este?

| Eireann a răspuns (pentru Kornuletz540):

Nu am fost deci nu stiu.

| Eireann a răspuns (pentru Kornuletz540):

In Danemarka am fost dar nu am ajuns pana in Copenhagen. De Helsinki nu am auzit nimic special dar au zone naturale foarte frumoase si sa petrec o noapte intr-un iglo de sticla in Rovaniemi e unul din visele mele.
Daca te inteteseaza partea de oras, arhitectura, istorie, muzee cea mai buna varianta din punctul meu de vedere e Suedia -Stockholm si Malmo dar e nevoie de resurse financiare serioase.
Tarile baltice in schimb zic ca sunt o varianta buna de luat in calcul. Sunt suficiente de aproape intre ele incat in 2 saptamani poti sa peteci cateva zice on fiecare daca te intereseaza asa ceva.

| blackann a răspuns:

Acum nu se mai merge in vacante daca nu se poate posta pe tiktok... wow

| gratargratar a răspuns:

City-break-ul este de obicei de 2-4 zile max (un weekend), nu 2 saptamani laughing Tu vrei vacanta, nu city-break.