| andrei00007 a întrebat:

Gazele de eşapament, produse la funcţionarea motoarelor cu ardere internă polueaza mediul inconjurător?

Răspuns Câştigător
| kiv1990 a răspuns:

Da e destul de concret, pe linga faptul ca plumbul poluiaza natura din jurul strazilor, sulful si carbonul se ridica in aer si interactioneaza cu apa formindu-se ploi acide, care distrug natura si nu numai. vezi pe google paduri distruse de ploi acide

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca polueaza si destul de mult, avand in vedere numarul de motoare.

regis
| regis a răspuns:

Nu, tocmai de aceea s-a hotarat defrisarea padurilor si inlocuirea lor cu motoare cu ardere interna... Acuma serios, chiar aveai nevoie de o confirmare pentru asta?

| Azµre a răspuns:

Da

| onasis1961 a răspuns:

Poluează la greu! De aceia producătorii auto au fost obligaţi să doteze maşinile cu catalizatori(Euro1-6).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La greu.Contine plumb, monoxid de carbon resturi ne arse este cel mai nociv dupa uraniu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, depinde de motor.

| kiv1990 a răspuns:

Da, unul dintre cei mai nocivi

| andrei00007 explică (pentru kiv1990):

Kiv sincer? am nevoie de un raspuns concret, te declar cistigator spune-mi te rog

| andrei00007 explică (pentru kiv1990):

Kiv1990,in fizica te pricepi?

| kiv1990 a răspuns (pentru andrei00007):

Nu chiar, eu cu informatica ma ocup

| kiv1990 a răspuns (pentru andrei00007):

Da e destul de concret, pe linga faptul ca plumbul poluiaza natura din jurul strazilor, sulful si carbonul se ridica in aer si interactioneaza cu apa formindu-se ploi acide, care distrug natura si nu numai. vezi pe google paduri distruse de ploi acide

| XBrunetteX a răspuns:

Da.

| danishor a răspuns:

Nu polueaza la fel de mult ca un motor pe aburi dar avand in vedere ca motoarele cu ardere interna se folosesc in cele mai multe cazuri la masini care sunt cu miliardele trage tu concluzia.

Răspuns utilizator avertizat
| marcous a răspuns:

Da. Gazele de esapament contin CO2 deja prelucrat, care nu mai intra in circuitul natural si ataca direct stratul de ozon + alte cateva zeci de metale grele.

| geoka23 a răspuns:

E foarte trist sa vezi ca ne distrugem casa.

| ionutzwk a răspuns:

Polueaza dar nu ca cele obisnuite.

| Pinker a răspuns:

Da il polueaza

| Pinker a răspuns:

Da il polueaza.nu stiai asta? gazele de esapament polueaza mediul inconjurator

| χεςρυψχ a răspuns:

Nu foarte mult, polueaza dar in cantitati mici.

| andrei00007 explică:

Multumesc la toti

| London14 a răspuns:

Da. Dar masina polueaza mai mult decat motocicleta

| barosanuHD99 a răspuns:

Putinbig grin

| pescarhoinar a răspuns:

Da.

| Elena-Silvia_Popovici_1958 a răspuns:

Da,polueaza.

| Gabriel_AlexAndru_1997_W8NZ a răspuns:

Da polueaza mediul inconjurator din cauza fumului pe care il scot iar orice planta in contact cu acel fum inecepe sa se ofileasca.