| alexutza222 a întrebat:

Vreau sa fac voluntariat si o cauza in care cred este cea a eutanasierii cainilor maidanezi. (insa ma refer la Ong-uri care lupta pentru si nu impotriva eutanasierii pentru ca nu mai vreau maidanezi pe strazi.) Oare exista o astfel de organizatie in Romania? As vrea sa ma alatur ca sa pot ajuta la eliminarea acestuio pericol public.(caini maianezi.) Unde sa caut? Nu sunt un 'urator' de caini ci doar un om disperat de haitele agresive.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

e frumos ca vrei sa faci ceva de genul acesta, dar poate vrei sa faci ceva ce sa te si ajute in viata.

Sa fugaresti cainii fara stapan s-ar putea sa nu te lase sa iti descoperi cea mai interesanta calitate a ta.

Sfatul meu este sa te lasi de tipul asta de voluntariat.

| pietrean a răspuns:

Faptul ca ai 16-17 ani,faptul ca afirmi ca esti o eleva foarte buna,inseamna ca ai si discernamant,educatie si cunostinte de cultura genarala,destul de solide.
Dar sa intrebi,daca exista ONG-rui care lupta pentru eutanasierea cainilor vagabonzi,sfideaza bunul simt!
Daca vrei sa faci voluntariat,eventual,poti merge din casa in casa si sa convingi stapanii cainilor,sa-i sterilizeze(unele animale traiesc in conditii groaznice,sunt hraniti rar si cu mancare inadecvata)si sa nu mai arunce puii in strada.
Eu si copii mei,am "strans"de pe strada,fiecare, cate o pisica(stam la bloc), pe care, oamenii(poti sa-i numesti "oameni"?), le-au aruncat de cand erau pui.Deci "pericolul public", sunt oamenii.Cu ei poti discuta,pentru inceput!
S-au,eventual,te poti alatura unui centru,in care sunt adunati acei caini "vagabonzi",sa ajuti la diverse treburi,sa "adopti"un catel din adapost,de care sa ai grija(asta implica si partea financiara),ca sa juti sa nu mai fie atitia cainipe strada.
Ce vina au animalele,daca sunt aruncate pe strada,infometate, batute, alungate.Ele doar se lupta sa traiasca!
Mai gandeste-te, daca esti OM si-ti pui mintea la contributie, pentru a judeca!