| val19 a întrebat:

Va salut! Am o intrebare: tatăl meu care e pensionar trebuie sa declare ce mai câștiga pe lângă pensie la ANAF?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca este angajat cu contract individual de munca sau obtine ventiul din alte surse.
Daca este angajat nu trebuie sa declare nimic, contributiile la fondurile speciale (CAS si CASS) si impozitul pe salariu se retin de catre platitorul salariului si se vireaza la stat.
Daca nu este angajat va trebui sa le declare la ANAF.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce castiguri e vorba

| 1234568807 a răspuns:

Daca castigurile sunt pe baza de contract nu din ce stiu eu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 1234568807):

@Cristi: Face o pl... am avut nevoie de o informatie. Am dat telefoane fara de numar, una singura a raspuns la asistenta contribuabili, cu capsa pusa ca nu poate sa imi CONFIRME o informatie care deja era publica. Era vorba de un IBAN pentru plata unei taxe, si la Imigrari era afisat numarul de cont gresit. Vaca de la telefon, care telefon era ASISTENTA CONTRIBUABILI, de la ANAF de pe site, mai avea un pic si ma injura ca ce tupeu am sa o intreb chestii. Ca nu poate sa imi spuna. Ca GDPR. Duduie, E LA ANAF PE SITE! La ANAF Iasi, toate numerele de telefon ridica si iti inchid direct. Sau nu raspund. Am sunat o pila a unui prieten, s-a dus asta in biroul unde aveam nevoie, m-a pus in legatura cu doamnele de acolo, mi s-a confirmat ceea ce altfel nu aveam cum. Inutil sa zic ca la email nu raspunde nici mama dracului. Si atunci DE CE MM MAI PLATIM TAXE? Deci eu aveam nevoie sa mi se confirme UNDE sa platesc o mizerie de taxa, iar astia nix.