| AndreiXD07 a întrebat:

Salut TPU! Am o gasca de 4-5 prieteni cu care ies dar cam profita de mine cand e vorba sa fac cinste cu bere. Treaba sta in felul urmator: Cand iesim unul din noi cumpara bere numai ca de cele mai multe ori pic eu pentru ca am card si am ceva bani pe el ca a vazut unul din ei odata cand eram la magazin si voiam sa imi cumpar ceva. Si uite asa ma duc sa cumpar pentru fiecare. Nu ma deranja asta daca as stii ca unul din ei va da tot la fel la fiecare cate o bere numai ca de ceva timp in coace nu mai e asa m ai da unul din ei cate o bere dar nu la toti si dupa tot eu sunt trimis sa mai iau cate una doua trei si dupa poate va lua acel cineva bere la toti numai ca eu deja am platit mai mult happy si tot asa depinde unii mai lasa ca nu vor sa o bea pe toata beau eu dar totusi nu imi mai convine nu mi se pare ok si mi-am dat seama ca in ritmu asta voi ramane la un momendat fara niciun ban. Am nevoie de sfaturi cum sa fac sa nu ma mai fure in felu asta? Veti zice sa îi evit doar ca altii prieteni nu mai am cum or fi ei falsi sau mai putini falsi ma simt bine cu ei si cred ca pot face cumva sa uite de card si sa uite ca eu voi mai face cinste la toata lumea ca eu a doua zi sa fac din nou ca imi mai ofera ei doua beri si doua tigari de exemplu oricum ar fi tot eu voi platii mai mult chiar daca nu imi dau seama laughing. Pana la urma orice prieten poate avea putina sau mai multa falsitate da eu cred ca as putea sa o evit cumva deaceaia as vrea sa sriu cum sa ii fac sa credea ca eu nu mai am bani maxim 10 lei daca e sa imi iau si nu mereu cand ies cu ei.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Cere-le banii pe bere. Cand vrei sa faci cinste cu bere, o faci din propria initiativa, nu atunci cand esti trimis ca argat sa le cumperi. Le zici frumos: "Baieti, eu cam ies in pierdere cu "afacerea" asta, asa ca de acum, care mai vrea bere, sa si-o plateasca, ca eu la final de luna raman fara bani de un pateu si e groasa treaba"

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa-i cand ai 4-5 prieteni smecheri care profita de tine ca fraier, nu ca prieten, ca ar trebui pe rand fiecare sa plateasca cate un rand la bere, la toata lumea si tie sa-ti vina randul dupa 5 ture.
Eu cred ca te tin doar de fraier...
Eu spun sa-ti revizuiesti prietenii si sa pastrezi 1-2 langa tine, ca nu exista prietenie cu 4-5 baieti, decat pentru a se profita de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu sa zici că nu mai ai bani?

| AndreiXD07 explică (pentru suntserios):

Pai stiu ca am card si ca mereu am bani pe el

| suntserios a răspuns (pentru AndreiXD07):

De unde stiu ei ce ai tu pe card?

| AndreiXD07 explică (pentru suntserios):

Pai aici e vina mea ca a vazut odata unul din ei la magazin ce bani aveam pe card ca imi verificam cati bani mai am pe cont ca sa vad daca imi ajunge pentru ce aveam de luat. Si acum ma stiu ca eu am bani pe card chiar daca le zic ca nu am nu ma vor crede