| DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, de ce pare să fie așa de greu să scrii un roman, o poveste? Credeam că e mai simplu de atât. Dar simt că uneori mă pierd în gol.
Dați-mi niște sfaturi sau idei de cum să pot scrie mai constructiv și mai ușor ca să-mi pot finaliza proiectele.
Aveți ceva idei?
Încerc să stau nopțile, să ascult muzică ce să-mi aducă inspirația, încerc chiar să mă transpun în poveste și chiar să empatizez cu personajele mele, încerc să vizualizez cât mai multe. Scriu tot ce îmi trece prin cap, ca să nu cumva să pierd ceva și încerc chiar să mi pun totul în ordine, ca să-mi vină mai ușor firul poveștii, dar tot simt că nu pot lega o poveste, cap coadă.
Ce să mai fac?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să citești mai multă literatură. Astfel furi, înveți meseria de la alții.
Nu te ambala în proiecte mărețe de la început. Încearcă să scrii nuvele scurte.

| StoicAnalysis a răspuns:

Evident e ca nu ai un talent pentru asta si ca "operele" tale se bazeaza doar pe munca. Alti oameni care au talentul asta in sange, pot gandi o poveste cap coada si in somn, fara sa tina cont de prea multe detalii la care tu de obicei stai din ce vad, zile intregi sa le gandesti.
Eu cred ca nu merita sa ai hobby-ul asta daca nu ai creativitate dezvoltata si imaginatie bogata inca de mic. Apuca-te de ceva catre care tu ai o inclinatie sau unul sau mai multe puncte forte necesare acelui hobby.
Adica nu ti se pare obositor sa te gandesti ore sau zile in sir la cum sa legi o poveste, cand altii fac asta instinctiv?

| LaviniuA a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund laughing dar apropo daca il scrii, apoi cum faci sa ajunga in cat mai multe librarii? Trebuie pile si relatii banuiesc straight face

| MistarGoGu a răspuns (pentru LaviniuA):

Cine mai cumpara din librarii? In format Pdf pe net! Google Play / carti AppStore! Macar treaba e transparenta! Trag si ei comisionul lor dar Ai statistica clară cu nr. De vizualizari, descrcari / cumpărări!

| MistarGoGu a răspuns (pentru LaviniuA):

Cine scrie in Engleza / Spaniola o versiune a cartii are USILE LARG deschise catre LUMEA MARE! Si multi $$$$€€€ £££ in buzunare daca scrie de calitate si are succes! Sa iti dau exemplu J.K Rolwing *( sper ca am scris corect ) autoarea Harry Potter CARE a fost refuzată de 11 edituri pana sa aiba succes?

| MistarGoGu a răspuns (pentru LaviniuA):

Totul tine de Sf.Marketing! Poate sa fie cat de plicticoasă daca este BINE " Ambalată " si promovata de un " nume " cunoscut ...SE VINDE!

| VoidEternal a răspuns (pentru MistarGoGu):

Mai multă lume decât ai crede. Mult mai multă decât citește pdf-uri. Vorbesc despre Romania desi, contrar aparențelor, cartea tipărită este in aproape toate țările din lume semnificativ mai bine vândută decât cea electronică.

Lucrez in industria de carte de 14 ani pentru una dintre cele mai mari (dacă nu cea mai mare) librării online din tara, deci nu spun povesti din auzite.

| VoidEternal a răspuns (pentru LaviniuA):

Editura care îți publica manuscrisul se ocupa de distribuția in librarii. Și nu ai nevoie de pile și relații ci de bani pentru a tipări un tiraj și de disponibilitatea de a oferi un rabat comercial bun pentru ca librăriile să fie dispuse să îți vândă cărțile.

| MistarGoGu a răspuns:

Organizare " militara "! Maxim 4 ore / zi destinate " misiunii "!
1 ora brain-storming 10 -20 chestii interesante
1 ora sintetizat si " cernut " prin sita Maxim 6
1 ora scris un capitol sau macar jumate... pana faci febra la degetele
1 ora reglaje si corecturi

Hai SOLDAT baga mare! Sări cu degetele pe taste!