| Andreeaioana20 a întrebat:

Salutare tuturor! Am si eu o intrebare.
Ciclul meu este unul neregulat, de 30-35 de zile, iar in luna aprilie a venit in data de 10 si a tinut cam 5-6 zile, cu un flux ceva mai scazut, parca, decat in alte dati.
Cu toate astea, menstruatia mi-a mai venit inca o data in data de 28 aprilie, la 18 zile de la precedenta, cu dureri, simptome si caracteristici la fel ca la orice menstruatie.
Care ar putea fi cauza?
Mentionez ca in luna aprilie am fost cumva mai stresata si am mancat ceva mai nesanatos, insa nu ca in alte dati in care sa fiu foarte agitata.
De contact sexual nu poate fi vorba, intrucat nu a existat.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai taman asta inseamna ciclul de tip NEREGULAT: ca-ti vine fara regula, cand vrea el, la 2-3 saptamani la chiar mai multe sapatamani sau luni.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ti-ai dat raspunsul singura, adica stresul plus alimentatia contribuie in mod semnificativ la dereglare, poate chiar alaturi de altele.Chiar daca nu ai ciclu regulat, tot ti-ar fi de folos sa citesti:

https://terramed.md/ro/directii/ginecologie/dereglarile-ciclului-menstrual/

https://www.sfatulmedicului.ro/......rual_15504

Si nu asculta de troli, respectivul de mai sus numai in asemenea maniera scarboasa a raspuns peste tot la intrebari.

| Selu800 a răspuns:

Mișcare, hrană sănătoasă, crudități, peste, somn profund minim 45 de min pe noapte și analize odată pe an