| andreiadrian12 a întrebat:

Cum explicati faptul ca ideologia comunista mai ales cea europeana a esuat suspect in timp ce fascismul, nazismul care sunt inumane criminale calaistice au invins castigat? Nu cumva cineva maniac din umbra secret calaistic conduce planeta si asta de cand e lumea?

Răspuns Câştigător
| Torrpi a răspuns:

Pentru ca... raul intotdeauna invinge.
Noi ne amagim vrand sa invinga binele.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât de bine a învins nazismul încât orice e legat de asta e interzis prin lege. Și informație pentru tine, comunismul a făcut mult mai multe victime decât nazismul și fascismul la un loc.

| relian a răspuns:

Asa vezi tu ca lumea este condusa de nazisti si fascisti? Unde ai vazut tu ca au invins astea ce leai enumerat?

Faptul ca au fost la putere o vreme, au fost, dar o vreme destul de scurta, mai ales in comparatie cu comunismu care o durat balamuc, si inca mai dureaza.

Comunismu o esuat pentru ca este o doctrina care nu se poate aplica.Cea fost n-a fost comunism, ce este si i se spune comunism nu-i comunism, este dictatura.

Uite China, Corea de Nord, unde se spune comunism, dar unde e3ste de fapt dictatura.
Cam asta o fost de faprt cu acest comunism, unia dictatori, sa nu le zica lumea dictatori, sor imbracat cu alta haina, asta rosie, comunismul care era doara o teorie.

Cum poti numi tu comunism o societate unde un om este pus in fata tunului si impuscat laughing pentru ca atit o putut, deci nu ca facut cine stie ce rau.

Intrebarea ta arata ca in lume inca sunt destui oameni naivi si creduli, asa ca astia gen comunisti, fascisti, si alte sisteme de astea or sa aiba mereu suport.

| Torrpi a răspuns (pentru relian):

Informatiile tale sunt manipulatoare.
Nimeni nu a fost pus in fata unui tun pentru ca "atat a putut".
Pe vremea aia "de la fiecare dupa puteri, fiecaruia dupa nevoi", era fericirea puturosilor. Este ceea ce vreti voi azi dar sa se numeasca altfel.

| relian a răspuns (pentru Torrpi):

Nimeni n-a fost pus in fata tunului? Ia mai citeste, mai informeaza-te, ce face nebunu din Nord Corea, cum ii elimina pe generali care zice el is incopetenti.

Ala pur si simplu ii omoara, cum am spus daca nu le iese ce vrea dictatorul iubit laughing
Tu habar nu ai pe ce lume traiesti amice. Si sistemul din RO ala comunist cea fost la fel proceda, nu chair asa ca cel corean, dar proceda la fel atunci cand comentai, sau critricai sistemul, ori pe cei care conduceau, te trezeai la bulau, pur si simplu, ba erai tinut acolo si baut pana mureai, ori pana te invatai minte laughing

Dar si comunistii romani au eliminat f multi oamenii fara nici o vina, doar pentru ca sor nascut in familii mai instarite, ori din cauza jobului avut, erau considerati elemente rele, trebuiiau sa fie eleiminati, asa ca comunistii romani au eliminat f multi oameni invatati, oameni buni, pur si simplu ca asa au vrut, ca au putut.

In Nord coreaa un general o fost pus in fata tunului si omorit.Cum crezi ca tii sub bocanc atita populatie?
Pe fotbalisti, nu ai auzit? uor trimis la mina laughing ca nor cistigat in fata nu stiu carei tari laughing ba esti copil.

Tu esti ala care manipuleaza, mai intreaba si tu pe cei care au trait pe timpul comunistilor in Ro sa vezi cum era.

Nu aveai voie sa spui nimic de sistem, nu aveai voie sa pleci din tara unde voiai tu, nu aveai ce minca laughing mincai la ratier, piinea era la ratie, bine asta ar fi fost bun acu pentru cei care vor sa slabeasca laughing dar in general ala nu era comunism era dictatura.
Dar ce sa stii tu

| Torrpi a răspuns (pentru relian):

Ai fost in Coreea si ai vazut asta? Ca de scris... multi scriu prostii; ca si tine.
Nu aveau romanii ce manca dar culmea, nu a murit nimeni de foame.
Dca nu cumva ai interes sa minti copiii.

| relian a răspuns (pentru Torrpi):

Da am fost. Prost esti tu, nu mai semnaliza pe aici ca te faci de rahat.
Pune mina si mai citeste, ai si oameni pe care sa-i intrebi ce au trait in comunism, desteptule, deci ai surse de informare credibile, nu doara din citit, sa spui ca aia mint.

Mint si cei care au trait in comunism? Vai de capu tau, nu mai scrie nimic ca deja o dai in balarii, in loc sa multumesti ca tiam citit aberatiile mai vii ca un clocit de alas si ma faci prost.

Esti handicapat dea binelea.Tu ai citit ce ai scris? Ai scris ca fascismul si nazismul au invins laughing adica ca peste tot ar fi numa fascism si nazisiti, astia is la putere laughing ba agarici te faci de ****, mai bine pune si sterge intrebarea, esti de plins.

Nu aveau ce minca, dar culmea na murit nimeni de foame? Evreii si care erau prin lagarele alea anziste, mureau cumva de foame? Te pomeni ca aia aveau mincare din belsug laughing deci nu aveau mincare, li se da doar cit sa nu moara, asa ca nu moare nimeni de foame nici intr-o dictatura, ca dictatorii nusi prosti sa omoare toata populatia ca nu ar mai avea cine sai slugareasca.

Citi 5 ani ai?

| Torrpi a răspuns (pentru relian):

Vezi ca le amesteci si dai in balariile de care zici? Lagarele alea nu erau ale comunistilor ci ale nazistilor. Dar ma rog, tu nu stii diferenta.

| relian a răspuns (pentru Torrpi):

Nu vorbeam ale cui erau lagarele vorbeam de mincare si de moarit de foame pe timpul comunistilor, dar e grele pentru tine sa iti dai seama ce spun.

Tu ai spus ca na murit nimeni pe foame pe timpul comunistilor.Eu ti-am aratat ca nici in lagare nu mureau aia de foame.

Asta inseamna ca aia din lagare o duceau f bine din pct asta de veder? Daca o duceau f prost, atunci la fel o duceau si aia de la comunisti, poate mai bine, ca era un fel de lagar mai bine amenajat laughing

Nu stiu, daca vrei iti pot desena. Mai pe scurt ti-am aratat ca te contrazici singur.

| Torrpi a răspuns (pentru relian):

Tu le amesteci. Intentionat sau din ignoranta. Dar ai pretentia ca altii sa-ti dea dreptate.
Mai citeste si maturizeaza-te puisor.
Sa nu-mi spui ca ai vreo 40 de ani. Dupa cum scrii, abia ai 12.

| mODIN a răspuns:

Nu are legatura cu nici o putere in umbra. Economiile planificate functioneaza exclusiv la nivel mic. A tine la comun toate resursele si a le distribui intr-un mod prestabilit merge la nivelul unei case, unei manastiri, cel mult a unui sat mic. Cand incerci sa faci asta la nivelul unei tari, sarcina de a stabili unde sa mearga fiecare resursa in parte devine imposibila.

Apropo, de unde pana unde au invins nazismul si fascismul? Ultima data cand am verificat, din 1945 nu mai exista nici o tara nazista, iar cuvantul 'fascist' e doar un termen peiorativ pe care oamenii il folosesc sa critice un regim cu care nu sunt de acord. Rusii zic de tarile NATO ca sunt fasciste, tarile NATO zic de Rusia ca e fascista; Arabia Saudita zice de SUA ca e fascista, SUA zice de Arabia Saudita ca a fascista etc.

Si ca o ultima chestie, daca celelalte regimuri sunt criminale, de ce ar fi comunismul 'baiatul bun' in toata treaba asta? Nu cred ca are rost sa-ti regurgitez toate statisticile legate de numarul de oamnei care au murit de foame, in inchisori sau in tabere de concentrare pe timpul comunismului.

| Lupică27 a răspuns:

Esti prost informat, nu-ti mai lua informatiile de pe goagle de la anonimi care posteaza nebuniile lor din cap.
Nazismul nu mai exista nicaieri si este si interzis prin lege.
Comunismul a esuat deoarece nivelul economic era catastrofal iar minciunile nu mai puteau fi ascunse dupa explozia reacorului de la cernobyl.

| Lupică27 a răspuns:

Bogatii planetei platesc taxe foarte mici iar altii deloc, uite o conspiratie care e reala si care ar trebui sa te preocupe nu tampenii de pe goagle.
Doar in America 700 de oligarhi detin averi cat pib-ul Germaniei si au si implicari politice.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cine nu cunoaște istoria, o repetă!
Fascismul și nazismul au fost regimuri totalitare, dictatoriale timp de vreo 20 de ani. Acestea erau în mijlocul Europei și s-a aflat imediat despre ceea ce fac.
Regimul sovietic comunist a apărut după revoluția din octombrie 1917, iar informațiile despre ce se întâmplă în Uniunea Sovietică erau ușor de cenzurat, iar până în 1945, foarte greu se afla ceva.
Iar, după 80 de ani de la căderea regimurilor fasciste și naziste, e normal ca noile generații să nu le cunoască istoria acestor regimuri.
Regimul comunist a căzut de nici 35 de ani. Există încă generații care cunosc pe propria piele teroarea comunistă.
Ori, unul din dușmanul declarat al regimului nazist, evreii, există și în prezent, se duce o campanie de distrugere a poporului evreu de către musulmani, deci e normal ca fascismul, nazismul să prospereze în prezent.

| LisaJulie a răspuns:

Lumea este condusa de oameni însetați de putere la fel ca acum 235 de ani! Nu s-a schimbat nimic în comportamentul oamenilor pentru ca în general oamenii nu se schimba! Comunismul a eșuat deoarece este o utopie nerealizabila, cât despre fascism și nazism, peste tot vor ma exista oameni care sa le susțină

| MistarGoGu a răspuns:

Masonii si Iluminati trag de " sfori " iar câteva miliarde de " păpusi " joaca intr-o veselie dupa " scenariul " lor!

| anonimulll12345 a răspuns:

In ce univers paralel a castigat nazismul? Ca pe asta categoric nu