| naruto0000 a întrebat:

Am 18 ani, am tenul gras si cu cosuri in zona barbiei si in zona obrajilor, pe frunte nu prea am. De asemenea nu sunt mult dar tot revin si problema ce.a mai grava e ca tenul este rosu si am cosite pe fata. Am fost la un dermatolog si mi-a dat tratament de caca.m.am saturat sa-mi dau toti bani pe doctori, pastile, etc.va rog mult, ajutati.ma imi doresc sa scap de de boala asta vreau sa ies afara fara sa-mi fie rusine.m.am saturat sa fiu singur.

1 răspuns:
| polk a răspuns:

Suna foarte feminin ce iti spun, dar incearca sa iti faci o masca din miere de albina si bicarbonat, o aplici seara si stai cam 20 de min(gasesti si pe net instructiuni) sau miere cu scortisoara. Eu am avut tenul gras si inca il am, folosesc de 2x pe sapt mierea cu bicarbonatul si inca alte 2 zile mierea cu scortisoara. Vreau sa -ti spun ca atunci cand le aplici dupa 10 min vei avea ceva mancarimi, trebuie sa le suporti pentru ca e din cauza bicarbonatului si a scortisoarei. Inainte sa aplici "masca" ar trebui sa ti deschizi porii cu apa foarte calda si sa ti cureti fata. Eu, folosesc atat seara cat si dimineata apa micelara de la Avene(gasesti la farmacie) care practic imi ajuta fata sa nu mai fie asa grasa. Trebuie insa ca sa ai grija cu bicarbonatul pentru ca acesta usuca fata si ca urmare sa nu ti se usuce prea tare ca sa ti se duca pielea jos (ca la buzele crepate de ex).