| PandaEcrazy a întrebat:

Am un bai ce ma deranjeaza. Am mai pus odata aceasta intrebare dar acum este diferit.
Deci, ca tot spuneam ulterior de o scurgere maronie inainte de menstruatiei, ok, am inteles pana la urma ca asta ar fi un indicator de ciclu neregulat. In vara am patit sa imi vina si totul a fost ok.
Insa, acum, dupa luni bune, apare iar. Luna trecuta ciclul mi-a venit mai repede cu o saptamana, asta probabil fiind din cauza ca m-am apucat de sala, adica in 23/24 noiembrie. Ciclul s-a oprit hai sa zic in 30/1, iar in mod normal, dupa data de 20 decembrie ar fi fost urmatorul ciclu. Problema este ca, acum, in 13, a aparut scurgerea maro si dupa nici cateva ore, ciclul. Data trecuta scurgerea aceea m-a tinut o saptamana, de am ajuns la concluzia ca am o infectie.
Acum nu stiu de ce iar a venit mai repede, prea repede insa. Ma gandesc tot la posibilitatea unei sarcini, dar nu ii vad rostul caci din cate stiu, la sarcina ba intarzie ciclul, ba nu vine.
Nu e nimeni patita cu scurgerea aceasta si cu venirea ciclului prea repede? O fi si de la vremea rece?

1 răspuns:
| onceuponatime77 a răspuns:

Sangele maro in timpul menstruatiei este in majoritatea cazurilor, sange vechi, care a durat mai mult pentru a fi eliberat din organism. Sangele rezidual din perioada anterioara poate provoca unei femei o sangerare maronie la inceputul perioadei actuale. In cazul sangerarilor maronii de la sfaristul perioadei, acesta provin din faptul ca sangele ramas este eliminat treptat din organism.

O femeie care este la ovulatie poate de asemenea experimenta sangerari maronii. Daca in loc de ciclul regulat apar sangerari maronii si daca debitul este mai mic decat de obicei, acest lucru poate insemna prezenta unei sarcini. Femeile care sunt active sexual si au experimentat acest lucru ar trebui sa faca un test de sarcina. Daca la aceste simptome se mai adauga o durere ascutita in zona de jos a abdomenului, aceast lucur poate semnala aparitia unei sarcini extrauterine iar in acest caz ar trebui sa va prezentati de urgenta la un medic.

Femeile care iau pilule contraceptive sunt supuse unor schimbari hormonale semnificative, iar acest lucru poate duce de multe ori la sangerarile maronii in timpul menstruatiei. In mod normal acest lucru se intampla atat atunci cand se incepe administrarea pilulelor cat si dupa ce se inceteaza administrarea lor. Cu toate acesta, acest lucru nu ar trebui sa apara mai mult de o luna. In cazul in care se repeta pentru o perioada mai mare, ar fi cazul sa consultati un medic specialist.

In cazurile cele mai grave, sangele maroniu in timpul menstruatiei poate fi un semn de infectie. Acest lucru este valabil mai ales in cazul in care sangerarea este insotita de aparitia unor cheaguri dar si alte simptome cum ar fi durerile abdominale sau balonarea.