| Andreeaionla57 a întrebat:

Bună! Mi se îngrășa parul enorm de repede, aseara am facut baie si azi deja s-a îngrasat putin, am folosit tot feluri se șampoane dar nimic …

Răspuns Câştigător
| Animeforlifee9921 a răspuns:

Buna. Problema asta am avut-o si eu pana acum cam o luna asa. Cu orice m-as fi spalat, absolut nimic nu functiona. Recomand samponul Dercos de la farmacie, nu se gaseste in magazine. Daca nu merge nici asa, consulta un dermatolog.
Tips care s-ar putea sa functioneze:
-evita sa iti atingi parul atat de des. Grasimea de pe maini se transfera pe par.
-curata peria de par cam la 2 saptamani. Dupa cateva pieptanari,se aduna sebumul de pe par pe perie,iar urmatoarea data cand te vei pieptana se va transfera pe par din nou.
-daca folosesti samponul uscat,foloseste-l doar cand e un caz urgent sau e absolut necesar. Samponul uscat are tendinta de a deshidrata scalpul, astfel glandele sebacee vor secreta mai mult sebum.
-spala-ti parul cu apa mai rece, astfel scalpul nu se va deshidrata ca in cazul apei calde. Daca se deshidrateaza, la fel ca in cazul de mai sus, se va secreta mai mult sebum.
Sper ca aceste sfaturi sa te ajute. Succes!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incearca de data asta sa mergi la un consult la medicul dermatolog, nu se rezolva totul mereu doar cu sampoane din comert sau de la farmacie! de multe ori nici cu sampoanele speciale pentru par gras cumparate din farmacie, iar faptul ca le schimbi des nu ajuta ba din contra

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce sampoane ai folosit mai exact? Presupun ca din cele lichide, din comert. Apoi, nu ai mentionat deloc detalii, adica ce tip de par ai, cum e firul, daca e mai uscat sau mai nu stiu cum, daca e carliontat sau drept? Parintii au aceeasi problema? La modul general se stie deja ca parul fin se ingrasa mai repede, e mai lipsit de volum fata de cel normal sau mai aspru, uscat.Eu folosesc la momentul actual un sampon solid din dm ma tine 4 sau chiar 5 zile, sunt super multumita, dar am parul des, lung, cu tendinta de uscare, porozitate mare.

| sammie a răspuns:

Stai cu el prins intr-o coada si incearca sa transpiri. De asemenea parul se ingrasa repede si pentru ca il speli de multe ori. Ti-ai obisnuit parul la multe spalari. Spala-l de 2 ori pe saptamana chiar si daca este foarte uleios.

| Felissa13Eden a răspuns:

Foloseste argila. O amesteci cu samponul si te va ajuta in timp.

| 19Mary19 a răspuns:

Am citit ca ajuta mult daca pisezi aspirina in sampon.