| elen123 a întrebat:

Buna ziua, am o problema, sunt baiat si am 14 ani. La scoala imi iau foarte mult bully fara motiv, eu cu prietenele mele (care sunt in aceeasi situatie ca mine) ne-am gandit sa punem stop la tot… Dar asta ar fi rezolvarea doar daca nu gasim o solutie, la parinti nu vrem sa le zicem ca o sa vina si o sa ne faca de ras la scoala si diriginta nu ia nici o masura… ce sa facem? Cum sa procedam? Nu mai rezistam mult, multumesc, va rog, sunteti ultima persoana la care pot apela cu incredere! Multumesc!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"sunt baiat si am 14 ani. La scoala imi iau foarte mult bully fara motiv, eu cu prietenele mele (care sunt in aceeasi situatie ca mine)"

probabil unul dintre motivele pentru ca iti iei bullying este ca ai prietene si nu prieteni, ca si baiat...

bullyingul in scoli este un fenomen scapat de sub control, care nu prea vad cum ar putea fi stopat, nici introducerea camerelor de luat vederi in clase nu prea au ce face, acest fenomen este pe fondul... unor retardati care sunt incurajati de societate sa fie astfel: batausi, agresivi, prost crescuti...probabil pentru ca si parintii lor sunt tot asa ca si ei!

"ne am gandit sa punem stop la tot… Dar asta ar fi rezolvarea doar daca nu gasim o solutie"

la ce v-ati gandit? sa nu-mi zici de "balena albastra"? (n.r.referinte la jocul online balena albastra si sinuciderea tinerilor)

| sierra1 a răspuns:

La dirigintă se află frâna pe care o căutați. Dacă dira nu mișcă, mergeti la director. Asta e calea normală

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Miruna333 a răspuns:

Daca era cu,, motiv'', tot nu era acceptat. Daca le spuneti parintilor nu inseamna ca o sa va faca de ras. Pana la urma sunt adulti si pot vorbi intre adulti. Dar, cum s-a mai spus, incercati la director si precizati ca diriga nu face nimic.