| falena318 a întrebat:

Bunaa, TPU! sunt în clasa a VIII-a și încă de la simulare încoace ma tot macină gândul la Evaluarea Națională... În simulare nu am luat cele mai grozave note (6.10 mate / 8.20 rom ), tind sa cred ca multe greșeli le-am făcut din neatenție, deoarece, de exemplu, la mate îmi notasem răspunsurile de la grilă pe o ciorna înainte de a le transcrie, iar doua dintre exercițiile de la sub. II le-am încurcat, notând literele greșit, inversat, și plus doua exerciții pe care le greșisem pentru că nu le știam, am ajuns sa iau mai multe puncte la sub. III decât la II (cu răspunsurile notate pe cirona mea, imi ieșea 7). așa, acum ca mi-am plâns of-ul, întrebarea mea este... În tot acest timp, dacă m-am pregătit ca atare, am recapitulat materia, am luat meditații și am încercat sa evoluez în limita posibilităților mele, e normal să mă stresez atât de tare? liceul la care vreau să intru este unul bun, dar nu de top, pentru a merge la un liceu de top ar fi trebuit să schimb orașul, pentru că cel in care stau e destul de micuț, dar, conform statutului său din zonă, al liceului spun, e cel mai bun și nu poate intra oricine, mai ales la profilele de real (eu sunt hotărâtă sa merg pe științele naturii)
dar, totuși, mă simt pierdută și uneori descurajată

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Hold your horses AND Relax! Am vazut la simulări note si mai " Praf "! Încă stai bine! Serios! Nu te stresa ca e nașpa rau! Nu te duce nimeni la puscărie! Este bine ca ai o " țintă " fixată in cap!

| Brutux a răspuns:

Ai incredere in tine! Simularile sunt mult mai grele decat evaluarea nationala in sine. Daca iei 6 la simulare(7 daca ai fi notat corect, da nu i bai) si ai mai si invatat in plus, cel putin 8 vei lua sigur la examen.
Kiss